3. Uluslararası Tekstil Zirvesi (UTZ)

3. Uluslararası Tekstil Zirvesi (UTZ)

Türk tekstil üretiminin büyük bir bölümünün gerçekleştiği Kahramanmaraş’ta 26-28 Eylül 2018 tarihleri arasında 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi (UTZ) düzenlendi.


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Tekstil Zirvesi’nin bu yılki ana teması, sanayide yeni bir üretim devrimini temsil eden Endüstri 4.0 oldu.


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda, tekstil alandaki gelişmiş teknolojiler ve akademik çalışmaların paylaşıldığı 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi Endüstri 4.0 ile tekstil sektörüne hız, verimlilik, yüksek kaliteli üretim ve maliyet avantajı sunan teknolojilerin bilimsel veriler eşliğinde sunumları yapıldı.


Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ın 5 milyar dolar sanayi üretimi ve 2,5 milyar dolar dış ticaret hacmi ile kalkınma konusunda Anadolu’daki en iyi modeli oluşturduğunu söyledi. Zabun, tekstil sektörünün en önemli buluşmalarından birisi haline gelen uluslararası Tekstil Zirvesi’nin, Kahramanmaraş’ın bu sektördeki başarısını, uluslararası marka gücünü sergilerken, tekstil serüveni ve moda yolculuğunda yep yeni kapıları araladığının altını çizdi.


Zabun konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kahramanmaraş, üretim için sergilediği performansı, bu defa moda tasarımları, fuar ve sempozyum kültürüyle taçlandırmaktadır. Dünyanın 125 ülkesine ihracat yapan kent, iplikte, dokumada ve örmede artık güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır. Son yıllarda denim üretimindeki yatırımlarıyla da katma değerini artıran Kahramanmaraş, ihracatta da stratejik bir konum elden ederek Avrupa pazarlarında, çok önemli bir pazar payına ve itibarlı bir konuma sahip olmuştur. Türkiye’nin bu sektörde dünya moda merkezlerine gönderdiği ürünlerin çok büyük bir kısmı Kahramanmaraş’ta üretilmekte ve ihraç edilmektedir.”


UTZ hakkında bilgiler veren Zabun, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi’nin bu yılki ana temasının, sanayide yeni bir üretim devrimi olan endüstri 4.0 olarak belirlendiğini söyledi. Zabun şunları kaydetti: “İnanıyorum ki, bu konudaki gelişmeleri, yenilikleri konuşacağımız bu toplantılar, tekstil sektörünün küresel başarılarının sürdürülebilir yapıya kavuşması, ülke ekonomisine, şehrimizin kalkınmasına sağladığı büyük katkıyı artırmasına vesile olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi’nin, sektörün geleceğine yön vermesi, özellikle yenilikçilik, tasarım ve ihracat kabiliyetinin artırılması bakımından yeni bir heyecan getirmesini diliyorum. Sempozyumumuza destek veren Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansına ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63