500 yıllık Osmanlı lezzeti dondurmayla birleşti

500 yıllık Osmanlı lezzeti dondurmayla birleşti

Kocaeli’de bir işletmeci, 500 yıllık geçmişiyle Osmanlı padişahlarının hastalıklarında derman olarak kullandıkları mesir macunundan dondurma üretti.


Hürrem Sultan adıyla satışa sunulan dondurma yok satıyor.
Kocaeli’de faaliyet gösteren bir dondurma işletmesi, Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in eşinin hastalığına derman olan mesir macunundan dondurma üretti.
‘Hürrem Sultan’ adıyla müşterilere sunulan dondurma büyük ilgi görüyor.
Dondurma dükkanına gelen müşteriler ise 41 çeşidin içerisinden seçim yapmakta zorlanırken, uzun uzun menüye bakıyorlar.
1957’de Makedonya’dan Türkiye’ye göç eden ve Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Değirmendere sahilinde, Serbesler markasıyla dondurma üretmeye başlayan Enver Serbes ve çocukları, zaman içerisinde dondurma severlerin uğrak yeri oldular.
17 Ağustos 1999’da Gölcük’te yaşanan 45 saniyelik depremde 45 yıllık ekmek tekneleri Körfez sularının 25 metre altında kalan Enver usta ve çocukları, Değirmendere sahilinde yeniden bir dükkan açarak tarihi dükkanlarını küllerinden ayağa kaldırdılar.
Çocukları Salih, Mesut ve Hakan ile birlikte dondurma üretimine devam eden Enver Serbest, geçen zaman içerisinde 41 çeşit dondurma üreterek Körfez genelinde ve çevre illerde lezzetiyle tanınan bir marka haline geldi.
Kocaeli’nin plaka numarasından harekete geçerek 41 çeşit dondurma üreten Enver ustanın en beğenilen ürünü ise kendilerine has bir dondurma olan ve içerisinde mesir macunu bulunan ‘Hürrem Sultan’ adlı dondurma.
“EN ÖZEL DONDURMA HÜRREM SULTAN”
Dondurma ustası Salih Serbes en beğenilen ürünlerinin, içerisinde mesir macunu olan Hürrem Sultan olduğunu dile getirerek, “Hikayemiz 1957’de Gölcük’te başlıyor. Çok dikkatli oluyoruz. Kocaeli’ye özel 41 çeşit dondurma üretiyoruz. Klasik dondurmaların haricinde ekstra vişne soslu, yoğurtlu, karpuzlu, peynirli, maskarpon peynirli, cherimoya soslu çizkek, cookies bisküvili, çikolatalı, kurabiyeli, Serbeslere özel Hürrem Sultan dondurması, geçen sene ve bu senenin favori dondurmalarından, 41 çeşit dondurma ile hizmet ediyoruz. Hürrem Sultan içinde bal, badem, ceviz, krokant, mesir macunu ve bunun gibi ürünleri barındırıyor” dedi.
DEPREMDE DÜKKANLARI SULAR ALTINDA KALDI
1999 Gölcük depreminde her şeylerini kaybettiklerini ama sonrasında yeniden hayata tutunduklarını belirten Rasim usta, “Bugünlere nasıl geldik dersek? Deprem bizim için bir milattı. Tabi kimse bilemezdi bunu. Allah bir daha kimseye göstermesin. Gölcük’te bankalar caddesinde, Amiral Sağlam caddesinde bir dükkanımız vardı. Tabi, yıkıldı. Değirmendere’de sahilde bir şubemiz vardı. Depremde denize gitti. Denizin 25 metre altında. Tabi birden, 45 saniyede, o zaman babamın 45.senesiydi. 45 saniyede 45 yıllık emek gitti. Başta babamız olmak suretiyle ben ve kardeşlerim yılmadık. Nasıl 57 yıl önce sıfırdan başlandıysa biz de yeniden başlayabiliriz diye düşündük. Değirmendere’de yeniden şubemizi açtık. Sonra İzmit sahil Seka Park’ta bir şube daha açtık. Şimdi İzmit çarşıya bir şube daha. Hatta depremin üstüne de şu anda daha iyi gidiyor diyebiliriz. Tabiri caizse küllerimizden yeniden doğduk diyebiliriz yani” diye konuştu.
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63