Açlık sınırı 736 TL

Açlık sınırı 736 TL

Türk-İş, ocak ayında dört kişilik bir aile için açlık sınırının 736, yoksulluk sınırını 2 bin 396 TL olarak hesapladı.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, yaşanan ekonomik krizin ilk ve en doğrudan etkisinin işsizlik ve yoksullaşmanın yaygınlaşmasıyla kendini gösterdiği savunuldu.

Konfederasyonun ocak ayı için yaptığı "açlık yoksulluk sınırı" hesabına yer verilen açıklamaya göre, "insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi" için gerekli olan ve "yoksulluk sınırı" olarak nitelenen tutar 2 bin 396,95 TL olarak tespit edildi.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken ve "açlık sınırı" olarak adlandırılan harcama tutarı ise 735.56 TL olarak hesaplandı.

Resmi verilere göre, kayıtlı olarak çalışan örgütsüz işçilerin yarıya yakının gelirinin asgari ücret düzeyinde olduğu belirtilen açıklamada, bu rakamın Ocak 2009 itibarıyla net 527.13 TL olduğu ifade edildi.

Ailenin bir önceki yıla göre yapması gereken ek harcama tutarının sadece gıda için 42 TL olduğu belirtilen açıklamada, gıdanın yanı sıra giyim, konut, ulaşım, diğer zorunlu harcamalar da dikkate alındığında son bir yıl itibarıyla yapılması gereken ek harcama tutarının 136 TL'ye ulaştığı ifade edildi.

Açıklamada, "Yaşanan ekonomik kriz gerekçe yapılarak ve bu yıl için öngörülen enflasyon hedefi esas alınarak düşük ücret ve emekli geliri elde edenlere çok düşük tutarda zam uygulanmıştır. Uygulanan ekonomik politikalarla yaygınlaştırılan yoksuluk, yoksullara yapılan gıda ve kömür yardımları ile giderilmeye çalışılmaktadır. Böylece sosyal devlet 'hak' ekseninde 'sadaka' anlayışına dönüştürülmektedir" denildi.

Açıklamada, 4 kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 0.56 oranında gerilediği, yıllık ortalama artışın da yüzde 11.67 olduğu belirtildi.

cnnturk.com

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2009, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63