Afşin’de çifçinin zararı 3 milyon

Afşin’de çifçinin zararı 3 milyon

Afşin Ziraat Odası Başkanlığı tarafından 30 Mart tarihnde ilçede etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle meydana gelen don olayında çifçinin yaklaşık 3 milyon TL zarara uğradığını bildirildi.


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin Ziraat Odası Başkanlığı tarafından 30 Mart tarihinde ilçede etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle meydana gelen don olayında çiftçinin yaklaşık 3 milyon TL zarara uğradığını bildirildi.


Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde ilçe genelinde hava sıcaklığının eksi 12 dereceye kadar düşmesi ve kuvvetli esen fırtına sonucu tüm ağaçların zarar gördüğünü söyledi.


Yaşanan don olayı sonucu çiftçinin mağdur duruma düştüğünü ifade eden Akpınar, şunları kaydetti:


"Ekili olan mahsulleri don vurdu ve yaklaşık olarak çiftçimizin 3 milyon lira zararı var. Çiftçilerimizin mağdur duruma düşmemeleri için sigorta yaptırmaları gerekiyor. Afşin Ziraat Odası olarak çiftçilerimizi  sürekli sigorta konusunda uyarıyor, devletimiz çiftçilerimizi teşvik ediyor hatta primin yüzde 50’sini karşılıyor ancak buna rağmen çiftçilerimiz sigortalarını yaptırmıyor"


Akpınar, yaşanan don olayından en fazla kaysı, sarımsak, kiraz ve ceviz fidanlarının etkilendiğini sözlerine ekledi.


 (AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66