Altın piyasasının kara yılı ‘2016’

Altın piyasasının kara yılı ‘2016’

Türkiye’nin en fazla altın üreten ikinci ili olan Kahramanmaraş’ta 600 altın üretim atölyesinde çok  sayıda eleman işsiz kalıyor.


 


 


Altın sektörü son yılların en sıkıntılı dönemini yaşıyor. Altın sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise 2016 yılını ‘’Kara Yıl’’ olarak nitelendiriyor.


Kahramanmaraş’ta altın sektöründe faaliyet gösteren Ali Doğan  ‘’Bu yıl bizim kara yılımız olacak’’ diyor.


Altın rekor üstüne rekor kırıyor; çeyrek altının fiyatı 190 TL’ye dayandı! Dolar’da hareketlilik sürüyor... Herkesin merak ettiği soru: Dolar tekrar 3,00 TL seviyesini görecek mi?


Altın geçtiğimiz haftalarda rekor üstüne rekor kırmasının ardından tekrar düşüşe geçerken uzmanlar altının yıl içerisinde iniş çıkışlarının devam edeceğini ifade ediyor.


Ali Doğan, sektörün en zor zamanlarını yaşadığını söyleyerek bankalarında altın satışına başlaması kuyumculuk dahil birçok sektöre çok büyük zarar verdiğini kaydetti.


Gold Doğan Fimarsı Yönetim Kurulu Başkanı, Ali Doğa, 1985 yılından bu yana sektörün içerisinde olduklarını ifade ederek ‘’Son 5 yıldan bu yanan altın sektöründe sıkıntılar hat safhaya ulaştı. 5 yıl öncesine kadar yine normaldi ama son 5 yıldan buna da her yıl geriye gitmeye başladı. Üretim düştü alım çok geriye düştü tabi burada bankaların altın satması bunlar ister istemez kuyumculuk sektöründe biraz düşüşe sebep oldu ‘’dedi.


YENİ NESİL ALTINI SEVMİYOR


Yeni neslin altını sevmediğini anlatan Doğan, bunun yanında fiyatların yükselmesi etkili olduğunu belirtiyor.


 Yeni neslin altını takı olarak kullanmadığını söyleyen Doğan ‘’Yani altın takmıyor gibi bir şey. Bijuteri işlerine daha çok meyil ediliyor. Altın sektörü bu yüzden sıkıntılar yaşıyor ‘’


 Altındaki çalkalanmaların sebeplerini değerlendiren Ali Doğan, yükseliş trendinde altının olumsuzluğu sevdiğini söyleyen Ali Doğan, dünyadaki olumsuzlukların  ister istemez altını belirli seviyeye çektiğini kaydetti.


Doğan ‘’Yani savaşlar etkilidir bütün dünyadaki olumsuzluklar altını yükseltir. Olumlu havalar altını düşürür. Altın yükselmişti  biraz Rusya’nın Suriye’den çekilmesi ile bir miktar altının ateşi düştü. Rusya’nın çekilmesi etkili oldu. Tabi yine de düşük sayılmaz. Altın sektöründe bir sıkıntı var, yurt dışına ihracat yapan firmalar var. Onlar içinde sıkıntılı ‘’


TERÖR OLAYLARI SIKINTILARI ARTTIRDI


Kahramanmaraş’taki yapılan altın üretiminin genel olarak Doğu ve Güneydoğu ağırlıklı satıldığını dile getiren Doğan, üretimin yüzde 40 ile 50’sinin bu bölgelere satıldığını ifade etti.


Doğan ‘’Malum oradaki terör olayları vb etkili oluyor. Yurt dışı zaten sıkıntılı şuan ölü bir durumdayız. Kuyumcular yeni sektörlere giriyor. Kuyumculukta ister istemez satış imalat düşünce mecburen başka bir arayış içerisine giriyoruz ‘’


PTT ŞUBELERİ BİLE ALTIN SATAR OLDU


‘’Altını altın sektöründe bırakırlarsa altını altın üreten kişiler yaparsa durum daha iyi olabilir ‘’DİYEN Doğan ‘’Bankaların altın satması e şimdi PTT şubeleri bile altın satıyor. Bu sıkıntılar devam eder . 2016 yılının altın sektöründe en kötü yıl olarak geçeceği kanısındayım. İnşallah ben yanılırım ama 2016’ya girdiğimiz zamandan bu yana olumsuz hava devam edip gidiyor ‘’


İŞÇİ ÇIKARTIYORUZ


Altında yaşanan olumsuzluklar nedeni ile işçi çıkartmak zorunda kaldıklarını söyleyen Doğan ‘’Ben eleman çıkartmaya başladım. Ben kendi iş yerimde yüzde 20 gibi bir eleman çıkışı yaptım. İş yok belirli kalifiye elemanları yanımda tutuyorum. Eleman sayımız fazla ama yıllardır burada çalışan insanlar var ve aileleri var o yüzden devam ediyorlar.  Yüzde 25 daha fazlalık var ama çıkartmıyorum. Her sektörde sorun var ama en çok bizim sektörümüzü etkiliyor. Bu sektör mecburi sektörler arasında değil en çok da bu yüzden bizi etkiliyor. Düğün sezonları geliyor bir artış olabilir mecburi alışlaroluyor. İnsanlar eskiden belirli rakamlarla alım yaparlardı. Şimdi kiralama yönüne gidiyor insanlar kuyumcudan belirli bir rakama kiralıyorlar altını düğünde takıyorlar sonra yeniden götürüyorlar. Son 5 yıldan bu yana her yıl biraz daha geriye gittik. Ortadoğu’daki olayların da etkisi oluyor. Üretim yapan arkadaşların bir kısmı Kuzey Irak’a çalışıyorlar Suriye’de var ama ağırlıkta Kuzey Irak bölgesine çalışan arkadaşlar var ve bu olaylar patlak verdiğinden beri satışlarda bir düşüş oldu.  Altın ve takı üretiminde Kahramanmaraş ikinci sıradadır. Üretim konusunda ikinciyiz ama olumsuzluklar dan dolayı sektörde sıkıntılar büyük. Sektörün yoğunlukta olduğu yerler daha fazla etkileniyor. 2016 yılı sektör için kara bir yıl olarak görülüyor ‘’

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66