Altın rekor tazeledi, dolar kan kaybediyor!

Altın rekor tazeledi, dolar kan kaybediyor!

Altın fiyatları, Japonya'nın sürpriz faiz indirme kararı ve ABD dolarındaki zayıflamanın sürmesiyle vadeli işlemlerde 1,350 doların üzerine çıkarak yeni rekorunu kırdı. İçerde çeyrek altın 104, cumhuriyet altını ise 418 liradan satılıyor. Dolar ise diğer para birimleri karşısında kan kaybetmeye devam ediyor.

Aralık teslimi altının onsu Asya işlemlerinde 1,351 doları gördü. Daha sonra bu seviyeden hafif gevşeyen fiyatlar 1,347 seviyesine geri geldi. Aralık vadeli kontratlar dün New York işlemlerinde de 23.50 dolar artmış ve 1.340 dolar seviyesinde kapatmıştı.

Reuters'a konuşan Hindistan merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Insignia Consultants Başekonomisti Chintan Karnai, "Altındaki bu yükselişin arkasındaki gerçek neden Japon Merkez Bankası'nın (BoJ) sürpriz faiz düşürme kararından başka bir şey değil" değerlendirmesini yaptı.

BoJ, dün aldığı sürpriz kararla gösterge faizi oranını yüzde 0 ile 0.1 aralığına çekmiş ve fiyat istikrarı sağlanana kadar gevşek para politikasına devam edeceğini açıklamıştı.

Altın fiyatları uluslararası piyasalarda rekor tazelemeye devam ederken, içerde cumhuriyet altının satış fiyatı 418, çeyrek altını satış fiyatı ise 104 lira oldu.

BoJ'un parasal gevşeme yönünde aldığı karar ve benzer bir hamlenin önümüzdeki dönemde ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) da geleceği beklentisi altın ile birlikte diğer emtia fiyatları, hisse senetleri piyasası ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerin değer kazancının da beraberinde getirdi.

BORSALAR DA YÜKSELİŞTE

ABD borsaları dün beklentilerden iyi gelen hizmet sektörü verileriyle yüzde 2'ye yakın değer kazanırken, yükseliş Asya'da da devam etti. Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.8, Güney Kore ve Avustralya'nın gösterge endeksleri sırasıyla yüzde 1.4 ve yüzde 1.7 oranında artış kaydetti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Bileşik Endeksi de birinci seansta, önceki kapanışa göre 443 puan artarak 66.726 seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0.7 oranında değer kazandı. Bu seviye aynı zamanda endeksin yeni rekor seviyesi olarak kaydedildi.

EURO/DOLAR SEKİZ AYIN ZİRVESİNDE

Gelişmelere paralel olarak, dolar euro karşısında da değer kaybetmeye devam etti. Euro/dolar paritesi 1.3860'lı seviyelerin üzerine çıkarak son sekiz ayın en yükseğine tırmandı.

İçeride ise dolar, serbest piyasa ve bankalararası piyasada 1.4250 liraya kadar gerileyerek son iki yılın en düşük seviyesine geldi. Euro/TL paritesi ise 1.98 seviyesinde bulunuyor. (HÜRRİYET)

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63