Amerikalılar Türk lokumunu çok sevdi!

Amerikalılar Türk lokumunu çok sevdi!

Türk şekerlemecileri New York’ta geleneksel tatlılarımızı dünyaya tanıttı.


Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Soytürk, “2013’te ABD’ye gerçekleştirdiğimiz şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatımız 59,1 milyon dolar. Ancak bu ülkeye gerçekleştirdiğimiz lokum ve helva gibi geleneksel ürünlerimizin ihracatı düşük seviyede. Bu fuarda standlarımız yoğun ilgi gördü ve Amerikalılar Türk lokumunu çok sevdi” dedi.


Türk şekerleme sektörü, 29 Haziran – 01 Temmuz 2014’te ABD’de düzenlenen Summer Fancy Food Fuarı’nda gövde gösterisi yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Türk şekerleme sektörü için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Soytürk, son dönemde bu ülkeye yapılan çikolata ve şekerleme mamulleri ihracatına dikkat çekti.
Soytürk, şöyle konuştu: “Türkiye’nin ABD’ye şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatının son yıllarda önemli artışlar gösterdiği görülüyor. 2000 yılında 2,2 milyon dolar olan ihracatımız, 2013 yılında 59,1 milyon dolar olarak gerçekleşti.. Ancak, ABD’ye toplam şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatı büyük ölçüde kakao içermeyen şeker mamulleri ihracatından kaynaklanıyor. Toplam ihracatın yüzde 93,6’sını kakao içermeyen şeker mamulleri oluşturuyor. Toplam şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatı içinde çikolatalar yüzde 5,9 paya sahip. Yani lokum ve helva gibi geleneksel ürünlerimizde, ABD’ye ihracatımız düşük düzeyde.  Bu açıdan, jöleli şekerler dışında ABD’ye şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatımızın oldukça sınırlı olduğu görülüyor. İkinci kez katıldığımız Summer Fancy Food Fuarı’nda ihracatımızın düşük olduğu mamullerimizi ön plana çıkardık ve Amerikalılar özellikle Türk lokumunu çok sevdi.”


ABD şekerleme sektörü için çok büyük pazar


Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu’nun bir diğer Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Küpçü ise, Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya şekerleme sektörü açısından önemine dikkat çekti. Küpçü, konuyla ilgili şunları söyledi: “Dünya şekerli ve çikolatalı mamuller ithalatında ilk sırada yer alan ABD, 2013 yılında 3,8 milyar dolar değerinde şekerli ve çikolatalı mamuller ithalatı gerçekleştirdi. Bununla birlikte, oldukça gelişmiş sektörü ile 2 milyar dolarlık ihracatı bulunuyor. Çok yoğun rekabetin yaşandığı bu sektörde büyük üreticilerin pazara yön verdikleri görülüyor. Çikolata perakende satışlarının yüzde 66’sı iki önemli firma tarafından gerçekleştiriliyor. Dünyadaki önemli üreticilerin tamamının pazarda yer alması, ithal ürünler başta olmak üzere pazara girişi zorlaştırıyor.”


En büyük rakip Çin değil Latin Amerika ülkeleri


ABD’YE ihracat yapabilmek için ya en ucuz olmanız ya da markalı ürün olmanız gerektiğini belirten Küpçü, şunları söyledi: “ABD, tatlı bisküviler, çikolata ve kaplamalı ürünlerde 1 numaralı tüketici. Bu da büyük fırsat yaratıyor. Biz en ucuz olamıyoruz. Çünkü Meksika ve Brezilya hem daha ucuzlar hem de ABD’ye daha yakınlar. Burada hem ucuz marketler hem de etnik marketler önemli alıcılar. Yılbaşında sepet çok artıyor ve o sepete girmek çok önemli. Doğru kanalı, doğru tüketiciyi buldunuz mu, fabrikanız tam kapasite çalışabilir.”


ABD çok önemli, yeni pazarlar da keşfetmemiz lazım


Türkiye’nin şekerleme ürünleri ihracatı için ABD’nin oldukça kritik bir pazar olduğuna vurgu yapan Ertan Küpçü, “ ABD’deki varlığımızı artırmamız gerekiyor. Bu fuar, bu ülkedeki hedeflerimiz için çok önemli. Ancak Şekerleme Tanıtım Grubu olarak biz sektörümüzün, özellikle ihracat anlamında çok daha iyi noktalarda olması için sürekli yeni pazarlar arayışı içerisindeyiz. İhracat, Türkiye ekonomisinin tek çıkış yolu. Biz, sektörümüz adına özellikle son 10 yılda ihracat özelinde iyi işler yaptığımızı düşüyoruz, ancak yetmez. İhracatımızı artırmak ve hedeflerimize ulaşmak için yeni ülkeler, yeni pazarlar bulmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63