Asgari ücretli 69 kuruşa 'doyacak'

Asgari ücretli 69 kuruşa 'doyacak'

DİSK’in araştırmasına göre zamlı ücret alacak olan asgari ücretlinin öğün başına 69 kuruşla karnını doyurması, 226 liraya ısınması ve barınması, çocuk başına 2.5 lira eğitim için harcaması gerekiyor.

Zamlı ücret alacak olan asgari ücretli, geçinmek içinmucizeler yaratmak durumunda. Öğünbaşına 69 kuruşla karnını doyurması ileçocukbaşına 2.5 TLçocuklarını yetiştirmesi gerekecek.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR) hazırladığı rapora göre eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli, Ocak 2012 yılında elde edeceği geliri ile gıdaya ancak günlük 8.25 TL ayırabilecek. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, asgari ücretlinin üç öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 2.75 TL olurken öğün başına bu tutar sadece 69 kuruş düzeyinde kalıyor.

Rapora göre özetle asgari ücretliden, öğün başına 66 kuruşla karnını doyurması, 1 buzdolabı için 28 ay çalışması, 226 TL’ye ısınması ve barınması, çocuk başına 2.5 TL’lik eğitim harcaması ile çocuklarını yetiştirmesi bekleniyor.

AYLIK 226 TL İLE BARINMA
Rapora göre Kasım 2011 tarihi itibarıyla ortalama kira bedeli 509 TL’yi bulurken asgari ücretlinin kira ve diğer konut harcamaları için ayırabildiği tutar sadece 226 TL. Buna göre asgari ücretli en sağlıksız çevrede, kentsel donatı hizmetlerinin en az olduğu, deprem riski altındaki konutlarda yaşamak zorunda bırakılıyor.

GÜNLÜK 1.87 TL İLE ULAŞIM
Tek bir belediye otobüs biletinin Türkiye ortalamasında 1.45 TL olduğu koşullarda, asgari ücretlinin ulaşım için ayırabildiği günlük pay sadece 1.87 TL. Bu gelirle bulunduğu yerden hareket etmesi bile imkânsız. Kültür ve eğlence için ayırabildiği pay toplamda aylık 9 TL.

ÇOCUK BAŞINA 2.5 TL İLE EĞİTİM
Isınma,bakım, onarım,temizlik ve hatta kadro eksikliği nedeni ile öğretmen ihtiyacı,kaynak yokluğu bahanesi ile velilerin ödediği katkı paylarına teslim edilen eğitim koşullarında, asgari ücretli çocuğuna defter, kalem bile alamayacak durumda. Çocuğunun okuması aylık 5 TL’lik ayrılan pay ile yokluktan dolayı neredeyse mucize.İki çocuk olduğu düşünüldüğünde çocuk başına 2.5 TL eğitim bütçesi düşüyor. (mynet)

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2012, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63