'Atı bulduk ama meydan yok'

'Atı bulduk ama meydan yok'

İsmail Gülle, "Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in sektöre bir özür borcu var" dedi.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle, "Tekstilde bunca yüke rağmen fabrika kapatmayanlar 'Son Samuray'lardır. Bu kadar ağır koşulda üretime devam etmek herkesin harcı değil" dedi..

Sanayi üretiminin düştüğünün açıklandığı aynı gün bir toplantı düzenleyen İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri Birliği Başkanı İsmail Gülle, yıllardır ağlayan sektör olarak bilinen tekstilcilerin ana depremden önceki öncü sarsıntıları haber verdiğini söyledi. Tekstilde son beş yıldır ciddi bir sıkıntının yaşandığını krizin ise bu sıkıntılara tuz biber olduğunu dile getiren Gülle, "Tekstil imalatçısının üzerindeki bunca ağır yüke rağmen hâlâ fabrikasına kilit vurmayanlar tekstilin 'Son Samuray'larıdır" dedi.

'ATI BULDUK AMA MEYDAN YOK'
Son beş yılda 185 fabrikanın kapandığının ve yüzlerce kişinin işsiz kaldığının altını çizen Gülle, "Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in sektöre bir özür borcu var. Şu an kurun yükselişi sektöre 'geçmiş olsun' demekten başka bir şey değil. Böyle giderse tekstildeki kriz 2010'u da aşar" dedi.

Şu anda sipariş gelse dahi mevcut açık fabrikaların üretimi karşılayamayacağını belirten Gülle, "Meydanı bulursun at bulamazsın atı bulursun meydan bulamazsın. Şu anki durum birebir böyle. Parası olan artık tekstil sektörünü yatırım yapılacak bir sektör olarak görmüyor" diye konuştu.

"Şimşek'in özür borcu var"

Gülle, Devlet Bakanı Şimşek'in sektöre bir özür borcu bulunduğunu belirterek, "Kurun yükselişi sektöre 'geçmiş olsun' demekten başka bir şey değil" dedi.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2009, 06:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63