Balduk'tan mali disiplin yorumu

Balduk'tan mali disiplin yorumu

Ekonomik tespit ve reel sektörün içerisinde bulunduğu durumları anlatan çıkışları ile genelde AK Parti hükümeti ile zaman zaman yıldızı pek barışmayan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO ) Başkanı Mehmet Balduk, bu kez AK Parti iktidarının mali disiplin açısından son 30-40 yılın en başarılı hükümeti olduğunu öne sürdü.

KATSO Başkanı Mehmet Balduk, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bütün dünya ülkeleri gibi zor günler geçirdiğini hatırlatarak, bunun da nedeninin talepsizlik ve güvensizlikten kaynaklandığını ifade etti.

Ülkeyi sıkıntıya sokacak durumun 2009'da ödemesi gereken 36 milyar dış borç olduğunu kaydeden Balduk, "Bunun piyasalara baskı yapacağı artık kesin gibi. Mal sirkülasyonu gittikçe azalıyor. Kriz ortamında tüketim azalıyor. Bu yüzden alışveriş ortamının mutlaka canlanması gerekiyor" dedi.

Kriz sonrasında başta ABD olmak üzere Avrupa'nın anormal derecede para bastığını ifade eden Balduk, "Ortada inanılmaz bir para var. Diğer taraftan ise zararlar var, varlık erimeleri var. O para ihtiyaç sahibine gitmiyor" diye konuştu.

Türkiye'deki özel sektörün kriz ortamına borçlu girdiğini vurgulayan Balduk, şöyle devam eti:
"Bizim şansızlığımız 3-4 yıldan bu yana kur baskı altındaydı. Böyle bir ortamda ihracat yapan firmalarımız para kazanamadılar. Açıklarını da kredi çekerek kapatmaya çalıştılar. Yani krize en fazla borçlu giren özel sektör temsilcileri oldu."

IMF ile anlaşma konusuna da değinen Balduk, 15-20 milyar dolarlık anlaşmanın piyasaları kısmen rahatlatacağını ancak baskıyı gideremeyeceği görüşünü savundu.

Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini tutturamamasını da eleştiren Balduk, "Enflasyon hedefi adı altında 3 yıldır bir uygulama yapılıyor. Ancak hedefin tutmadığı da ortada ve neticede hatalı olduğu ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

Mali disiplinle enflasyon hedefinin karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Mehmet Balduk, "Mevcut hükümet mali disiplin açısından son 30-40 yılın en başarılı hükümetidir. Ancak mali disiplin oluşturduktan sonra enflasyonun da oluşmaması lazım. Hazinenin borçlanması ve artan maliyetler, enflasyonun artmasından en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor. Şu anda uygulanan mali disiplinle enflasyonun oluşması için hiçbir gerekçe yok" diye konuştu. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2009, 05:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63