Balduk'u kızı azınlığa düşürdü

Balduk'u kızı azınlığa düşürdü

Mehmet Balduk, iş hayatında kendisinden hızlı çıkan kızı Nazlı Ceylan'ın azınlığında kaldı.

Anadolu kentlerinde hayat, büyük şehirlere göre daha yavaş ama daha anlamlı akar. Kahramanmaraş'ta geçirdiğim son iki günde de böyle hissettim. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mehmet Balduk, iş hayatında kendisinden hızlı çıkan kızı Nazlı Ceylan Balduk Kurtul'un önderliğindeki “İş'te Kadın” seminerinde “azınlık” kalmaya bile razı oldu.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun 28 yaşındaki Kahramanmaraş Başkanı Nazlı Ceylan, Vali M. Niyazi Tanılır ile AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Poyraz dahil kentin cesur kadınlarını göreve çağırdı. Oda Meclis salonu hiç bu kadar kadını bir arada görmemişti ki, eskiden gelen bazı konuklar, Balduk'a “Bu salonu yeni mi yaptırdınız?” diye sordular.

Bir zamanlar TOBB Yönetimi'nde etkili isim olan Balduk, Başkan Rıfat Hisarcıklıoğlu ile ayrı düşünce görevinden ayrıldı, kentinin ekonomik gelişmesi için çalışmalara adadı. “Bundan bir şikayetim yok” diyen Balduk'u en çok üzen ise krizin yansımaları...

400'ün üzerindeki sanayi işletmesinden iki ayda 7 bin 70 işçi çıkarılmış. Balduk, Anadolu kaplanlarının krizden çıkış için ortak çalışmalar yapmasından yana. Kızı Nazlı Ceylan'a gelince... O, özgün tasarımlarını sergilediği bir şirket kurmuş. Gazelle (Nazlı Ceylan Kreativ)'yi yaratan genç kız, annesi Sibel Hanım'ı da yanına almış. “Seminerde annemi 45 yaşından sonra işkadını yaptım” diyen Ceylan, 23 yaşında Başkan Aynur Bektaş'ın keşfiyle TGSD'nin yönetimine girmişti.

Ceylan, sanırım yakın gelecekte büyüleyici tasarımlarla İtalyan ve İspanyollar'a meydan okuyacak. Aynur Bektaş, ANAP döneminin Çalışma Bakanı İmren Aykut, AKP milletvekili ve Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, sanayi ütü üreticisi Mutlu Aklan Kütüklüoğlu, Modacı Bahar Korçan, Günsan Çetin, İSO Yönetim Kurulu üyesi F. Ülkü Büyükgönenç, turizmçi Yasemin Pirinççioğlu, Selma Akdoğan, İKV uzmanı Zeynep Özler'in katıldığı oturumlarda, en çok öne çıkan konu, girişimci kadınların pazarlara çıkmada yaşadığı sorunlardı. Pazarlama ve tanıtım sadece onların değil, Türkiye'nin de sorunu değil mi?

Perihan Çakıroğlu
Bugün

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2009, 06:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER