Bankalar, borç ödeyeni de silmiyor

Bankalar, borç ödeyeni de silmiyor

Sicil affı ile gündeme gelen kredi borçluları listesinde bildirim sıkıntısı yaşanıyor. Bazı bankaların, borcunu ödeyen kişileri hálá kara listeden silmediği ortaya çıktı.

Yaklaşık 1.1 milyon vatandaşın yararlanacağı sicil affının uygulanacağı Merkez Bankası bünyesindeki kara listenin sağlıksız olduğu ortaya çıktı. Kredi borçları takibe alınan müşterilerin isimlerini kara listeye bildiren bazı bankaların, borçlarını ödeyen müşterilerin isimlerini ise bildirmedikleri belirlendi. Listede borçları ödenmemiş görünen kişiler, sicil affından yararlanamayacak.

Hükümetin TBMM’ye sunduğu sicil affı ile birlikte gündeme gelen kara listede, bildirim sıkıntısı yaşanıyor. TBMM’ye sunulan yasa tasarısına göre, kara listeden isimlerinin silinmesi için vatandaşların, borçlarını ödemiş olması gerekiyor. Ancak, Merkez Bankası bünyesindeki Kredi Risk İzleme Birimi tarafından takip edilen kara listenin, bankaların bilgileri tam olarak bildirmemeleri nedeniyle sağlıklı olmadığı belirlendi. Örneğin bir vatandaş kredi borcu takibe intikal ettiği zaman, anında bankanın otamatik sistemi aracılığı ile kara listeye bildiriliyor. Bu kişi, bir süre sonra borcunu ödüyor. Aynı bankanın kara listeye, müşterinin borcunu ödediğini de bildirmesi gerekiyor. Bazı bankaların bu bilgiyi, kara listeye bildirmediği saptandı.

BORCUN ÖDENDİĞİ BİLDİRİLMEDİ

Bankaların, ‘borcunu ödemiştir’ bildiriminde bulunmadığı vatandaş, borcunu ödememiş görülüyor. Bu nedenle bu kapsamdaki kişilerin isimleri ise kara listede kalmaya devam edecek. Yetkililer, kara listeye giren vatandaşların, kredi kullandıkları bankalara başvuruda bulunarak borçlarını ödediklerine ilişkin bilgilerinin Merkez Bankası’na bildirilip bildirilmediğini sorgulamalarını istediler. Öte yandan sicil affının da son kez çıkarıldığı belirtildi. Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınması sürecinde Kredi Risk İzleme Birimi’nin Bankalar Birliği’ne devredileceği kaydedildi. Buna göre, kara liste olarak nitelendirilen, takipteki kredilerle ilgili bilgiler Bankalar Birliği’nde oluşturulacak merkezden takip edilecek. Dolayısıyla, kredi bilgileriyle ilgili sicilin takibi artık bankalara geçecek.

Kredi kartı borçlusunun umudu Meclis’te

Kredi kartı borçlarına getirilen affın üstünden üç yıl geçmeden gözler yeni bir af için yeniden Meclis’e çevrildi. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) kredi kartı borçları ve tüketici kredisinden doğan ana para borçlarının faizlerden arındırılarak yıllık yüzde 3 faizle 18 eşit taksitte ödeme kolaylığı sağlanması yönünde hazırladığı yasa taslağını Meclis’te grubu bulunan partilere sundu. CHP ve MHP grubuyla görüşen TÜDEF önümüzdeki günlerde de AK Parti ve DTP gruplarıyla temasa geçecek. TÜDEF Başkanı Ali Çetin, taslağın olumlu karşılandığını söyledi. Kart borcu nedeniyle 568 bin kişi için takip başladığını söyledi. Çetin, geliri olmayan ya da asgari ücretin altında kazananların kart borçlarının silinmesi gerektiğini söyledi. Bu şartları kabul eden tüketicilere yeterli geliri olduğunu kanıtlamadıkça bir daha kredi kartı ve kredi verilmeyecek.

star

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2009, 07:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63