Başbakan'dan memura sert çıkış!...

Başbakan'dan memura sert çıkış!...

'Anayasa'ya evet diyeceğini açıklamayan sendikalara hayır cezası!

Memurların referandum sonucu ne olursa olsun, hükümetin memura toplu sözleşme garantisi vermesi talebine Başbakan Erdoğan sert çıktı.

Başbakan “Referanduma ‘Hayır’, toplu sözleşmeye ‘Evet’ olmaz” dedi. Talimatı alan Bakan Hayati Yazıcı başkanlığındaki Kamu İşveren Kurulu “toplu sözleşme” pazarlığını masadan kaldırdı.

Vatan gazetesinin haberine göre; memurlarla 15 Ağustos’ta kurulan “toplu görüşme” masasının “toplu sözleşme” masasına dönüştürülmesinden Başbakan’ın talimatıyla vazgeçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Çorum ve İstanbul’da memur sendikalarının talebine ilişkin yaptığı konuşmaların ardından, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında toplanan Kamu İşveren tarafı ‘toplu sözleşme’ gündeminden vazgeçti.

Toplu görüşmelerin ilk gününde memur tarafı hükümete, “Anayasa Paketi’ne hüküm koyuyorsanız, memurun toplu sözleşme hakkına inanıyorsunuz demektir. Samimiyseniz bu masayı hemen şimdi toplu sözleşme masasına çevirelim, hazırlık için süre gerekirse referandumun ardından ancak referandum sonucuna bağlı olmaksızın Ekim ayında toplu sözleşme masasına oturalım” demişti. Bakan Hayati Yazıcı da, bu talebin Çarşamba günkü ikinci oturumda değerlendirileceğini söylemişti. Ancak hemen ardından Başbakan’ın gelişmeyle ilgili “Hem referanduma hayır diyeceksin, hem de toplu sözleşme olsun diyeceksin. Yok öyle üç kuruşa beş köfte” diyerek tepki gösterdiği ve “referandum sonucundan bağımsız bir toplu sözleşme sürecinin başlamaması için” talimat verdiği kulislere yansıdı. Tam da bu sırada Başbakan’ın önce Çorum’da, akşam da İstanbul’da yaptığı iftar konuşmasında kullandığı ifadelerle, “toplu sözleşme” olasılığı da masadan tamamen kalkmış oldu. Dün masadan ilk gelen açıklama, ‘Toplu sözleşme yok’ şeklinde oldu. Dünkü toplantıda görüşmenin bundan sonraki takvimi belirlendi. Buna göre toplu görüşme heyeti 24 ve 28 Ağustos’ta biraraya gelerek memurların mali ve sosyal haklarına ilişkin görüşmeleri sürdürecek.

KESK Başkanı Evren: “Hükümet ipe un serdi”

Başbakan’ın Çorum’daki sözlerinin ardından dün ikinci turuna başlayan toplu görüşmelerde Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında kamu işveren kurulu üyeleri, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Genel Başkanı Sami Evren, yetkili sendikaların genel başkanları, sendika uzmanları ve bürokratlar biraraya geldi. Ancak kısa süre sonra toplantı devam ederken KESK ayrıldı.

KESK Başkanı Sami Evren, yaptğı açıklamada şunları söyledi:

“Hükümet ipe un sermiştir. Sayın Başbakan maalesef talihsiz bir açıklama yaptı. Burada bir görüşme devam ediyor. Anlaşılıyor ki Kamu İşveren Kurulu Başbakan tarafından vesayet altında. Bu açıklama Kamu İşveren Kurulu’nu etkilemiş, toplu sözleşme talebi kabul edilmemiştir. Görüşmede bize Anayasa’ya ’Evet’ denmesi durumunda bu taleplerin gerçekleşeceğini’ söylenmiştir. Burada niyetimiz toplu sözleşme yapmak. Anayasa tartışmalarında iktidardan yana taraf olmak için değil.”

Toplu sözleşme madem bu kadar güzel, niye oyunu vermiyorsun?

Başbakan, Çorum’da şöyle konuşmuştu: “‘ Bu KESK, KAMUSEN, bunlar şimdi o kadar ideolojikler ki, ’Bu işi halk oylamasından sonraya bırakalım.’ Niye? O zaman diyorlar, ’toplu iş sözleşmesi çıkacak ya.’ Evet çıkacağını da kabulleniyorlar. ’Görüşmeyi o zaman yaparız.’ Peki siz ne yapıyorsunuz diyoruz. ’Biz hayır diyoruz’ diyorlar. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Mademki toplu iş sözleşmesi bu kadar güzel, o zaman niye oyunu vermiyorsun?” (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2010, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63