BDDK Başkanı, zulası olan işadamını uyardı!

BDDK Başkanı, zulası olan işadamını uyardı!

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin İsviçre’de tek bankada Türkler’in 60 milyar doları var’ sözleriyle gündem oluşturdu. Bilgin yurt dışında zulası olan iş adamlarına böyle rest çekti.

‘İsviçre’de tek bankada Türkler’in 60 milyar doları var’ sözleriyle gündem yaratan BDDK Başkanı Bilgin dünya bankacılık sisteminin değiştiğini, artık hesap neredeyse paranın orada harcanabileceğini söyledi.

ÖNCEKİ gün ‘İsviçre’de tek bankada Türkler’in 60 milyar doları var’ sözleriyle gündem yaratan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, star’a çarpıcı açıklamalar yaptı. Dünya finans ve bankacılık sisteminin tamamen değiştiğini belirten Bilgin, ‘Varlık Barışı’na başvurmayıp, paralarını yurtiçine getirmeyen Türkler’in önümüzdeki dönemde paralarını ne Türkiye’ye ne de dünyanın başka bir ülkesine kaydıramayacağını söyledi. Bilgin, İsviçre’de hesabı olanların ancak bu ülkede paralarını harcayabileceğini kaydetti. Krizin ardından tüm dünyaanın bankacılık sistemini yeniden düzenlemek için harekete geçtiğini ifade eden Bilgin, yeni sistemin paranın nasıl hareket ettiğini sıkı denetleyeceğini kaydetti.

2 YIL SONRA DEĞİŞECEK

BİLGİN ‘Dünya ülkeleri bankacılık sistemlerinde çok sıkı denetime hazırlanıyor. Dünya da faaliyet gösteren bankalar için de ortak bir BDDK gibi bir kurum oluşturulacak. Uluslararası transferler bu kurumun denetimi altında gerçekleşecek. Dolaysıyla, bir ülkeden bir başka ülkeye para kaçırmak veya para transferi etmek çok zor olacak’ dedi. Bilgin, bankacılık sistemine getirilecek yeni düzenlemelerin en çok, halen parası yurtdışındaki bankalarda gizli hesaplarda tutulan kişileri etkileyeceğini belirterek, söz konusu kişilerin bu paralarını kendi ülkelerine getiremeyeceğini de vurguladı. Bilgin, ‘Örneğin halen yurtdışındaki bir bankada x,y, z kodu ile bir hesabı bulunan bir kişi, iki yıl sonra bu parasını Türkiye’ye getiremeyecek. Sadece hesabının bulunduğu ülkede, parasını kullanabilecek. Bu da, birçok insanın parasının Avrupa ülkelerindeki bankalarda kalmasına neden olacak’ diye konuştu.

CEPTE NAKİT TAŞIMAK ZOR

BİLGİN, yeni düzenlemelerle nakit para taşımanın da zorlaşacağını belirterek, tüm nakitin kayıt altına alınacağını kaydetti. Bilgin ‘Önümüzdeki yıllarda kimse cebinde 10 bin dolar meblağ ile dolaşamayacak’ dedi. Bilgin, Varlık Barışı’nın parası yurtdışında olan Türk işadamları için büyük bir şans olduğunu vurgulayarak, ‘Yurtdışında parası olanlar barış projesinden yararlansın. Yoksa ileride çok geç kalmış olacaklar’ dedi.

Türkler’in yurtdışındaki paraları 100 milyar doları aşar

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, önceki gün yurtdışındaki Türklerin paraları ile ilgili yaptığı açıklamanın ‘bir araştırmaya’ değil, çok önemli bilgi ve duyumlara dayandığını söyledi. 60 milyar dolarlık mevduatın sadece bir bankada olduğuna dikkat çeken Bilgin, söz konusu bankanın dışında birçok Avrupa bankasında Türkler’e ait hesapların olduğunu da belirtti. Bilgin, bu bankalardaki hesapların da dikkate alınması halinde Türkler’in yurtdışında bulunan paralarının toplamının 100 milyar doları aşabileceğini vurguladı.

2 Mart son gün

YURTİÇİ ve yurtdışındaki varlıkların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan Varlık Barışı’na başvuru süresi 2 Mart’ta sona eriyor. Şubatta yasadan yararlanmak isteyenlerin sayısında artış olduğu kaydediliyor.

Star

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2009, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63