Belediye'ye haciz girişimi

Belediye'ye haciz girişimi

Adıyaman Belediyesi'nde sözleşmeli personel olarak çalışan ve 2004 yılında işten çıkartılan işçiler, belediyedeki alacaklarına karşılık belediyenin araçlarına haciz girişiminde bulundu.

Adıyaman Belediyesi'ne ait olan ve daha sonra özel şahıslara satışı yapılan Yeni Belde Temizlik şirketinde çalışırken, anlaşmayı reddeden ve kıdem tazminatlarını isteyen bazı sözleşmeli işçiler alacaklarına haciz koydu. Tazminatları karşılığında Adıyaman Belediyesi'nin taşınır taşınmaz bütün varlıklarına haciz koyan belediye işçileri, Adıyaman Belediyesi'ne ait otobüsü icra memurları ile birlikte bulvar üzerinde durdurdu.

Belediye otobüsü şoförü ile otobüsü götürmek isteyen işçiler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Otobüs avukatın ve icra memurunun otobüse binmesi ile hareket ederken, bazı işçiler aracın önünde durmaya çalıştı.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, "Buradaki işçiler daha önce belediyeye ait olan yeni belde şirketinde çalışıyorlardı. Belediyeye ait olan şirket 2002 yılında özel şahıslara satıldı. Şirketin yeni sahipleri belediyenin temizlik işlerini yapmaya devam etmiştir. 2004 yılında yapılan ihaleyi Özkartallar adında bir şirket almıştır. İhaleyi alan şirket yeni belde bünyesinde çalışmakta olan işçileri işbaşı yapmaya çağırdı. Özel nedenlerle bazı işçiler işbaşı yapmadı. İşbaşı yapmayan 120 işçi sözleşmeden kaynaklanan kıdem tazminatlarını talep etti.

Bu konuyla ilgili temizlik şirketine ve belediyemize dava açtılar. Bu dava 4 yıldır devam ediyordu. Tazminatlarını talep eden 74 işçi ile sendika aracılığıyla ödemelerde anlaştık. İmzalanan protokol çerçevesinde ödemelere başladık. Gerek belediye olarak gerekse sendikanın çağrılarına rağmen 41 işçi arkadaşımız maalesef anlaşmaya yanaşmadılar. Sendika ile yaptığımız protokolü reddettiler. Yeni bir avukat tutup alacaklarının tahsil için hukuki işlemlerini devam ettirdiler. 4 Mart Çarşamba günü Adıyaman 2 Nolu icra hiçbir yerde görülmeyen bir hınçla belediyemizin taşınır ve taşınmaz bütün varlıklara icra koydular. Haciz altında kamu yararı işleri gören araçlarımızda vardı. İcra yoluyla araçlarımızı trafikten men etme yoluna kadar gittiler" dedi.

Bazı siyasi kişilere rant sağlamak için bu girişimlerin yapıldığına dikkat çeken Başkan Büyükaslan, seyir halinde bulunan otobüse fiili hacizin uygulanmasını şov olarak gördüğünü söyledi. Bu olayları üzüntüyle karşıladıklarını vurgulayan Büyükaslan, "Halbuki belediye olarak avukatlarımızla bir anlaşma zemini bulmak için yoğun çaba sarf ediyorduk. Nihaiyi neticede tasvip etmediğimiz ve hoş karşılamadığımız bu olaylar yaşanmış oldu. Ama biz iyi niyetimizi gösterip avukatlarıyla masaya oturduk. Ödeme konusunda anlaşma yaptık. Yarından itibaren ay sonuna kadar ödemeleri yasal çerçevede ödememizi yapacağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2009, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER