Belgesi olmayan akaryakıt, kaçak sayılacak..

Belgesi olmayan akaryakıt, kaçak sayılacak..

Türkiye ekonomisini yıllık 2,5 milyar dolarlık vergi kaybına uğratan kayıt dışı akaryakıtı önlemek amacıyla ekonomi yönetimi radikal adımlar atıyor.


Belgesi olmayan ürünler kaçak kapsamında değerlendirilecek. Bu ürünlerin içerisinde belirlenen ölçülerde ulusal marker bulunsa dahi faturası olmayan benzin ve motorin için kaçak akaryakıt işlemi yapılacak.

Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Koordinasyon Toplantısı'nda masaya yatırılan düzenlemeye göre vergi incelemesi veya farklı kontrollerde kaçakçılık tespit edilmesi halinde ceza yargı kararı kesinleşmeden uygulanabilecek. Cumhuriyet savcılığının kaçakçılığa ilişkin tespit yapması ile birlikte söz konusu firmanın faaliyetleri askıya alınabilecek. EPDK düzenlemesine göre de lisans mahkeme kararı kesinleşene kadar iptal olamıyor. Kaçakçılığı meslek edinmesine rağmen kesinleşmiş yargı kararı olmadığı için idari para cezası veya diğer yaptırımların uygulanamadığına dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi, Zaman'a şunları söyledi:


"Hakkında 18 tespit olan bir kişi dahi mahkeme süreci uzun sürdüğü için denetim birimlerine 'müşterimi rahatsız etme, cezanı kes git' diyordu. Şimdi faaliyetinin askıya alınmasıyla kaçakçılığın beli kırılacak."

Kaçakçılıkla mücadelenin etkin hale getirilmesi kapsamında getirilen yeni düzenlemelerden biri ise sattığı yakıtın belgesini ibraz edemeyenlere yönelik. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan vergi incelemeleri sonucunda belgesini akaryakıt ticareti sonrasında ibraz edemeyen veya sahte fatura ile belgelendirdiği tespit edilen ürünlerin içerisinde istenen değerlerde ulusal marker bulunmasına rağmen ürün kaçak olarak işlem görecek. Ekonomi yetkilisi, "Benzin veya motorin satışı sonrasında belge verilmemesi veya faturanın sahte olması halinde bu ürün kaçak akaryakıt olarak tanımlanacak ve savcılığa bildirilecek. EPDK da cezai yaptırımını uygulayacak." dedi.


Samanyoluhaber

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23