Billboard ihalesi bugün yapılıyor...

Billboard ihalesi bugün yapılıyor...

Kahramanmaraş Belediyesi Kent Mobilyaları ihalesi bugün öğleden sonra yeniden yapılacak. Daha önce gerçekleştirilen ve 1 milyon 275 bin liraya giden ilk ihalenin Başkan Mustafa Poyraz tarafından iptal edilmesi üzerine ihale bugün yenilenecek.

Kamuoyunun büyük bir merakla beklediği ihale bugün öğleden sonra saat 15.00'da Necip Fazıl Kısakürek Merkezi'nde yapılacak. İhaleyi büyük ihtimalle Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ın yönetmesi bekleniyor. Yıllığı 300 bin liradan olmak üzere 5 yıllığına kiraya verilecek olan kent mobilyaları ihalesinin dosya parası 5 bin lira olarak geçici teminatı ise 45 bin lira olarak uygulandı.

İLK İHALE 1 TRİLYON 275 MİLYAR LİRAYA GİTMİŞTİ. BUGÜNKÜ İHALEDE BU RAKAMIN ÜZERİNE ÇIKILMASI BEKLENİYOR!

Kahramanmaraş Belediyesi kent mobilyaları ihalesinin ilkini geçen günlerde yaptı. 10 firmanın katılımı ile yapılan ihalenin sonunda Belediyenin kentin muhtelif yerlerinde bulunan kent mobilyalarının (billboard, pano, raket v.s.) yıllık işletme kirası 1 milyon 275 bin TL bedele gitti. İhale şartnamesine göre yüklenici firma kent mobilyalarını 5 yıl süreyle pazarlama ve kiralanmasını yapacak. İşi alan firma bu süre içerisinde yaklaşık 1.5 milyon liralık bir yatırım yapmak zorunda olacak.

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın da katıldığı kent mobilyaları ihalesi Belediye Encümeni’nce gerçekleştirilmişti. Tüm masraflar yükleniciye ait olmak şartıyla yaptırılacak ilave kent mobilyaları ile birlikte 150 Adet Bilboard, 35 Adet otobüs durağı ve panosu, 39 Adet raket, 10 Adet Megalight, 2 Adet kule tipi, 3 Adet dönerli Megalight için açılan ihaleye Kemak Reklam Fuar ve Organizasyon, Alyans Grup, Noya Medya, Şehir Işıkları Reklam, Yirmialtı Pusula Matbaa, Kaynar Reklamcılık, Kitlesel İletişim, GSM Reklam Tanıtım, Ak El reklamcılık, Ajans Reklam İşleri Organizasyon olmak üzere 10 firma katıldı.

300.000 bin lira olarak belirlenen muhammen bedel üzerinden açık arttırma yapılarak gerçekleştirilen ihale sonucunda 7 firma ihaleden çekildi. Daha sonra belediye encümeni tarafından son üçe Kalan Noya Medya, Ak El Reklamcılık ve Kitlesel İletişim firmalarına kanun gereği son tekliflerini Poyraz’ın devreye girmesi sonucu kapalı zarf usulü ile vermeleri istendi.
Kapalı zarf usulü ile verilen son teklifler sonucunda Noya Medya 1.200.205 TL, Ak El Reklâmcılık 1.250.000TL ve Kitlesel İletişim 1.275.000TL fiyat verdiler. Zarfların açılması ve komisyon tarafından gerekli incelemelerin yapılmasının ardından en yüksek teklifi veren firma açıklandı. İhale sonunda en yüksek teklifi veren İstanbul merkezli firma Kitlesel İletişim AŞ. yıllık 1 milyon 275 bin TL.’ye 5 yıllığına ihaleyi kazandı. Ancak ihale sonrasında verilen itiraz dilekçesinde ihalenin 5 yıllık olması nedeni ile 15 bin lira olarak uygulanan geçici teminat rakamının 5 yıllık süre dikkate alınarak belirlenmesi gerektiği öne sürülerek ihalenin iptali istendi. İhalede bir hayli terleyen Başkan Mustafa Poyraz ise şikâyet dilekçesi üzerine ihaleyi iptal etti.

Bugün yapılacak olan ihalenin ise ilk ihaledeki rakamın altında kalması halinde kamuoyu yönünden zorlu günler bekliyor. Ancak işin uzmanları ise 700-750 bin lirayı geçmesi halinde işi alan firmanın para kazanamayacağını öne sürüyorlar. Bu arada özel sağlık kuruluşlarına önümüzdeki günlerde reklam kısıtlaması getirileceği de ileri sürülerek işi alacak firmanın 700-750 bin lirayı geçmesi halinde işinin bir hayli zor olacağı da hatırlatılıyor. Çünkü Kahramanmaraş’taki kent mobilyalarının en önemli müşterileri arasında özel sağlık hastaneleri bulunuyor. Bununla birlikte açık havada olmaları nedeni ile kent mobilyalarına karşı gelebilecek zarar ve hasarlar için de sigorta şirketleri sigorta yapmıyor. Bir otobüs durağındaki camın parasının 650 lira olduğunu göz önünde bulundurursak eğer sigorta yapılamamasının önemi iyice ortaya çıkıyor.
Kazanan kim olursa olsun, asıl kazanan Kahramanmaraş olsun diyerek tüm katılımcılara bu zorlu ihalede başarılar diliyoruz. (www.kanal46.com)

MARAŞ MEDYA MERKEZİ'NDE YAYIMLANAN HABER-YORUM'DA İSE ŞÖYLE DENİLDİ:

KENT MOBİLYALARI İHALESİNİ POYRAZ KAZANAN FİRMAYA VERECEK Mİ?

Bugün kent mobilyalarının ihalesi yapılıyor. Ne yazık ki 'Başkan Poyraz biz alırsak iptal eder' diye dışarıdan kimse katılmıyor.

Bilindiği gibi geçen ay kent mobilyalarını (Billboard) ihalesi yapılmış. KDV dahil 1,5 milyon TL'ye kazanan firmaya Poyraz ihaleyi vermemek için ihaleyi feshetti.

Şimdi ise bir çok firma; 'ihaleyi biz alsak ta zaten Kahramanmaraş Belediye Başkanı bize vermez. Çünkü yakınlarına peşkeş çekmek için şirket kurdurdu. Adrese teslim ihale olacağından ihaleye girmek isteyenlerin 5 bin TL para yanacağı için bir çok kimse ihaleye girmiyor. Zaten girselerde Belediye Başkanı Mustafa Poyraz yakını ihaleyi kazanamazsa iptal edecek' diye bu yüzden kimsede ihaleye girmiyor. Bakalım 6 Nisan 2010 Salı günü yapılacak ihale yüksek bir rakama başkası alırsa Poyraz yine ihaleyi iptal edecek mi?

Yoksa düşük bir fiyattan bir yakını ihaleyi kazanırsa o zaman Poyraz onaylayacak mı?

Tüm kamuoyunun beklentisi şu şekil;

Geçen ay yapılan ihale KDV dahil 1.5 milyon TL'ye gitmişti. Başkan Poyraz her nedense iptal etti. Şimdi ise 500 bin TL'ye giderse başkan Poyraz aradaki 1 milyon lirayı cebinden mi verecek?

Yoksa bir tanıdığına peşkeş çektiği için Kahramanmaraş Belediyesi'ne milyonlarca zarar ettirip yakınlarına çıkar mı sağlayacak? (Kaynak: MMM)


Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2010, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66