'Böyle bir milletin iddiasız olması mümkün değil'

'Böyle bir milletin iddiasız olması mümkün değil'

Kahramanmaraş’a günübirlik gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yönünü Anadolu'ya dönen ve büyük beklentiler içerisinde olan büyük kitleler bulunduğunu belirterek; '' Böyle bir milletin iddiasız olması mümkün değil. Böyle bir milletin olayları sadece seyretmesi mümkün değil. Böyle bir millet tarihte ya iddialı olur ya da yok olur. Onun için iddialı olmak tarihin bize yüklediği bir sorumluluk'' dedi.

Bakan Davutoğlu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) tarafından düzenlenen ''Komşularla asgari sorun, azami ticaret'' konulu konferansta bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin köklü tarihinin avantaj olduğunu anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

''O kadar köklü bir tarihiz ki, nereye giderseniz bizden bir iz var. Dışişleri Bakanı olarak ben bunu çok sıkça yaşıyor ve öyle bir hisse kapılıyorum ki. Bazen dünyada ilişkiye geçmediğimiz hiçbir toplum olmamış. Dünyanın her coğrafyasında sizden bir beklenti var. Allah devletimize zeval vermesin, dünyanın her köşesinde sizden bir beklenti var. Herkes 'Anadolu'dan insanlar gelecekler ve bize kucak açacaklar' diye bekliyorlar. Afganistan'da bir sıkıntı olduğu zaman, o batıya dönüyor. Ama yönünü Anadolu'ya dönen ve büyük beklentiler içerisinde olan büyük kitleler var.

"BU COĞRAFYADA YAŞAYAN İNSANLARIN KÜÇÜK HEDEFLERİ OLAMAZ"

Böyle bir milletin iddiasız olması mümkün değil. Böyle bir milletin olayları sadece seyretmesi mümkün değil. Böyle bir millet tarihte ya iddialı olur ya da yok olur. Onun için iddialı olmak tarihin bize yüklediği bir sorumluluk. Ayakta durmak değil, ayakta dimdik durmak ve dünyaya mesajımızı iletmek. O bakımdan bizim bu coğrafyamız ve bu tarihimiz varken bu coğrafyada yaşayan insanlar kendilerine küçük hedefler tayin edemezler. Büyük hedefler koyarlar ve büyük hedefleri gerçekleştirirler.''

''DEVLET GÜÇLÜYSE MİLLET TE GÜÇLÜDÜR''

Dünyanın her tarafına yeni büyükelçilikler açtıklarını aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Yeni büyükelçilikler açarak, Ankara'da işsiz büyükelçiler var onlara yeni bir iş alanı mı açmaya çalışıyoruz? Tabi ki hayır. Tek bir hesabımız var. Oraya doğru insanımızın büyük bir hamle azmi ile oranın ticaretine katkıda bulunması. Orayla iş yapması, orayla kaynaşması.

Geçtiğimiz yıl içerisinde 18 yeni büyükelçilik açtık. İki tane büyükelçilik Latin Amerika'da açtık. Önemli bir ülkenin Dışişleri Bakanı bana şu soruyu sordu: 'Biz ekonomik kriz nedeniyle büyükelçiliklerimizi kapatıyor, masrafları azaltıyoruz. Siz daha çok büyükelçilik açıyorsunuz. Hedefiniz ne?' Biz o zaman çok basit bir hesap yapmıştık. Bir Türk büyükelçiliğinin Afrika'da açılması, yaklaşık 5 milyon dolar. Yıllık işletme giderleri de iki milyon dolar civarında. Eğer bir tek işadamımız oraya gitse ve orada on milyonluk iş yapsa biz Türkiye olarak kardayız demektir.

Bir devletin gücü milletin gücü ile ölçülür. Devlet güçlü olursa millet fakir olamaz. Devlet güçlüyse millet de devleti güçlü kılacak hizmetler yapmalıdır.''

''BİZ VİZELERİ BARİYER GİBİ GÖRÜYORUZ''

Vizeleri bir bariyer gibi gördüklerini kaydeden Bakan Davutoğlu, ''Bakın niçin vizeleri kaldırmaya çalışıyoruz. Vizeyi bir bariyer gibi görüyoruz. Onu bizim büyük insan potansiyelinin önüne konmuş setler gibi görüyoruz. Biz o setleri kıracağız ve indireceğiz. Yoksa seyahat etmek turizm güzeldir, ama vizeyi biz işadamlarımız için kaldırıyoruz. İstiyoruz ki, Kahramanmaraş'tan bir tüccarımız, bir sanayicimiz çantasını aldığında hiçbir büyükelçiliğin önünde beklemesin gitsin, hangi ülkede iş yapabiliyorsa, orada bir ihaleye mi girecek, yatırım mı yapacak. Onu yapabilsin. Biz istiyoruz ki, insanımız komşu ülkelerle kaynaşsın, önümüze konan bariyerleri aşalım'' dedi.

Mayınlarla sınırın korunamayacağını belirten Davutoğlu, ''Biz Suriye sınırını yıllarca mayınlarla korumaya çalıştık. Sınırlar neyle korunur? Güzel insani ilişkilerle korunur... Ama biz güvenlikten önce güvenlik kadar önemli olan özgürlük, kardeşlik ve bütün dünyayla bütünleşmek istiyoruz. Etrafımızda tehdit görmüyoruz. Hiç kimsenin bizi tehdit etmeye gücü de yetmez, zaten böyle bir şey de beklenemez. Komşularımızla en iyi ilişkileri geliştireceğiz. Biz kendimizi geliştirirken komşularımızı da kalkındıracağız'' şeklinde konuştu.

EKSEN TARTIŞMALARI KONUSUNA GELİNCE....

Eksen tartışmaları konusuna da değinen Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Türkiye bütün anlaşmalarına sadıktır. Ve geçmişteki bütün taahhütlerini de herkesten fazla yerine getirmektedir. Bu NATO olsa da böyle, AB müzakere süreci bağlamında da böyle. Ama bu taahhütleri yerine getirirken ve ittifak ilişkilerini devam ettirirken kimse bize, yakın bölgenize sırtınızı döneceksiniz diyemez.

Genellikle bu eksen tartışmaları Türkiye ne zaman etkinliğini artırırsa, o dönemde ortaya çıkan tartışmalardır. Net olarak şunu her zaman söylüyoruz. Bizim eksenimiz tarihimiz ve coğrafyamızdır. Ve kimliğimizdir. Vakarımızdır. Ve bu eksen etrafında dünyaya 360 dereceyle bakarız. Doğusuyla batısıyla kuzeyiyle güneyiyle dünyayı bir bütün olarak görürüz. Onun için bugün G-20'de en aktif üyelerden biriyiz. Onun için medeniyetler ittifakında liderlik yapıyoruz. Bütün bunlarla yapmaya çalıştığımız şey Türkiye ile ilgili dünyada yeni bir imaj ve algı oluşturmak ve insanımızın önündeki bariyerleri kaldırmak.''

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Mehmet Balduk ise ''Bizde eksen kayması yok. İhracatımızın büyük bölümünü Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Alternatif pazarlar ürettiysek de bu bizim başarımız. Alternatif pazarlar yaratabilmemiz için de kapıyı aralamamız lazım'' diye konuştu.

Konferansın sonunda Balduk, Bakan Davutoğlu'na sim sırma işlemeli Osmanlı tuğrası hediye etti.

Konferansa; TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Vali Mehmet Niyazi Tanılır, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Cafer Tatlıbal ve Mehmet Sağlam ile işadamları katıldı. Daha sonra kentin tarihi Kapalı Çarşısını gezen Bakan Davutoğlu, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Sitesi'nde de bir konferans verdi. Bakan Ahmet Davutoğlu ilerleyen saatlerde karayolu ile Kilis'e geçecek. (www.kanal46.com)
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2010, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63