Böyle iş teklifi ne duyuldu ne de görüldü!

Böyle iş teklifi ne duyuldu ne de görüldü!

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, kendi işini kurmak isteyen işsizlere hem mesleki eğitim, hem 4 bin lira karşılıksız para hem de 40 bin lira faizsiz kredi veriyor.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB), kendi işini kurmak isteyen işsizlerin umudu oldu. İşsizlere meslek eğitiminin yanı sıra karşılıksız para ve faizsiz kredi veren kurum, ilk mezunlarını verdi. Kurslardan yararlanan vatandaşlar meslek sertifikası sahibi olurken, içlerinden kendini işyerini açanlara 4 bin lira bağış ve 40 bin lira sıfır faizli kredi verildi. İSTESOB'un Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdare Başkanlığı (KOSGEB) ile birlikte yürüttüğü projenin ikinci ayağı, önceki gün başlatıldı. Bu kapsamda 150 aday daha eğitime alınacak.

Ücretsiz verilecek olan 60 saatlik eğitimde, kendi işini kurmak isteyen işsizlerin girişimcilik eğitimleri ve danışmanlık hizmeti alarak, iş planlarını hazırlamalarının sağlanması amaçlanıyor. "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" adı altında verilen meslek eğitim kursları, İSTESOB'un Bakırköy'deki merkez binasında gerçekleştirilecek. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, "Yeni girişimcileri iş hayatına kazandırmak ve gençlere iş imkanı oluşturmak için yeni projeler üretmeye devam edeceğiz" dedi.

İSTESOB'un iş fırsatından yararlanmak isteyenler, başvurularını 10 Mayıs gününe kadar kurumun Bakırköy'deki merkezine yapabilecekler. İŞKUR'un da destek verdiği eğitimi tamamlayıp iş planlarını hazırlayan vatandaşlara, önce "Katılma Belgesi" veriliyor. Bu kişiler işletme kurmaları halinde KOSGEB mevzuatı çerçevesinde "Yeni Girişimci Desteği"ne başvurma hakkı kazanıyor. Başvurmaları durumunda 4 bin lira bağış ve 40 bin lira sıfır faizli kredi kendilerine ödeniyor. Eğitimlere katılabilmek için; İŞKUR'a kayıtlı işsiz olma, sosyal güvencenin olmaması (SSK-BAĞKUR), 18 yaşını tamamlamış olma, en az ilköğretim okulu mezunu ya da iş kurmak istenilen alanda geçerli bir sertifika ya da belgeye sahip olma, (meslek Liseleri ve üniversite mezunları için sertifika şartı yok) ve girişimcilik eğitimine daha önce katılmamış olma şartları aranıyor .

Girişimcilik eğitiminin ilk 50 mezunu sertifikalarını İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz'dan aldı. İlk mezunlar sertifikaları ile birlikte objektife poz verdi. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66