Çiftçilere tarımsal destekleme programı anlatıldı

Çiftçilere tarımsal destekleme programı anlatıldı

Çiftçiler hibe desteklemeleri konusunda bilgilendirildi.


Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde çiftçilere ve üreticilere, kırsal kalkınma desteklemesi programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi programı kapsamında hibe destekleri konusunda bilgi verildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi tebliği yayımlandı. Bu tebliğden ve hibeye esas yatırım alanlarının anlatılması için Ziraat Odası toplantı salonunda Kahramanmaraş İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanları Cuma Güngör, Bekir Çiçek, Melahat Bostancı, İhsan Şen, Ashabil Tandoğru, Şeyda Uluer ve Ramazan Bilir tarafından katılımcılara hibe desteği konularında bilgi verildi.
Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Nuri Günen’in de katıldığı toplantıda yatırım projelerinin tamamlanma tarihinin 1 Aralık 2015 olduğu hatırlatıldı. Başvuru dosyalarının da en geç 24 Aralık 2014 günü teslim edilmesi gerektiğinin kaydedildiği toplantıda sunum yapan Uzman Şeyda Uluer, “Ekonomik yatırımlar destekleme programı kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, yine aynı tesislerin tamamlanması, alternatif enerji kaynaklarını kullanan yeni seraların yapımı, tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere alternatif enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı, hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması hibe kapsamında değerlendirilecektir” bilgilerini aktardı.
Ekonomik yatırımlar için başvuru sahiplerinde aranacak özellikleri de anlatan Uluer, “Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemi ve diğer kayıt sistemlerine başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekiyor. Kolektif, limited ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar ile tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri ekonomik yatırım konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler” dedi.
Uluer, kabul gören projelere yüzde 50 hibe desteği verileceğini kaydetti.
Toplantı, çiftçilerin desteklemelerle ilgili sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 06:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63