Çin ile ticaret ''TL'' ile olacak!

Çin ile ticaret ''TL'' ile olacak!

Çin ile Türkiye ticarette doları devre dışı bıraktı. İki ülke arasındaki ticaret Türk Lirası ve Yuan ile yapılacak. Başbakan Jiabao'nun ziyaretinde ticaretin yanı sıra kültür ve ulaştırma alanında 8 anlaşma imzalandı

Türkiye ile Çin ilişkilerinde yeni dönem başlıyor. 2020 yılında ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma konusunda anlaşan iki ülke arasındaki ticarette bundan sonra dolar yerine Lira ve Yuan geçerli olacak. Böylece Rusya ve İran'dan sonra Çin'le ticaret TL ile yapılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Çin Başbakanı Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiabao, Başbakanlık Resmi Bina'da gerçekleşen ikili ve heyetlararası görüşmeler sonrasında ekonomik ilişkileri geliştirecek anlaşmalara imza attı. Erdoğan ve Jiabao tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında iki ülke arasında alınan kararlar açıklandı. Buna göre Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine taşınacak. Türkiye ve Çin başta nükleer olmak üzere enerji alanında işbirliği yapacak. İkili dış ticaret Yuan ve Türk Lirası üzerinden yapılacak. 17 milyar dolarlık yıllık dış ticaret hacmi beş yılda 50 milyar dolara, 10 yıl içinde de 100 milyar dolara çıkarılacak. Alınan tarihi kararları iki Başbakan ortak basın toplantısında anlattı.

ENERJİDE İŞBİRLİĞİ

Çin ile pek çok alanda işbirliği olanağı bulunduğunu belirten Erdoğan, Eskişehir-İstanbul ve Ankara- Sivas hızlı tren projelerinde iki ülkenin birlikte çalıştığını hatırlatarak, "4 bin 500-5 bin kilometrelikbir ağı da Çin ile birlikte yapmayı hedefliyoruz" dedi. "Çin ile enerjide nükleer, termik ve hidroelektrik santrallerde beraber çalışabileceğiz" diyen Erdoğan, sürecin de süratle başlayacağını, bakanlara gerekli talimatların verildiğini ifade etti. Jiabao ise Çin'in ticaretin sürdürülebilir ve dengeli bir şekilde gelişmesi için çalışma yapacağını duyurdu. Jiabao, "Çin tarafı demiryolu, köprü ve enerji alanında Türk tarafı ile yoğun işbirliği yapacak. Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek istiyoruz" dedi.

8 anlaşma imzalandı

Anlaşmalar ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini, 3. ülkelerdeki altyapı çalışmalarında, kültürel değişimde, ulaştırmada işbirliğini ve Yeni İpek Yolu kurulması için çalışma grubu oluşturulmasını öngörüyor.

Moody's kredi notunu yükseltebilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Çin'in kredi notunu olası bir artış için izlemeye alacağını açıkladı. Moody's, Çin'in sağlam ekonomik performansı, orta vadede güçlü büyümenin süreceği beklentisi ve 2009'daki banka kredileri artışlarından kaynaklanan zararların sorunsuz yönetileceği beklentisinin bu kararı desteklediğini bildirdi.

Jiabao bugün iş dünyası ile buluşacak

Çin Başbakanı Wen Jiabao, İstanbul temasları çerçevesinde bugün Türk işadamları ile bir araya gelecek. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da aralarında bulunduğu heyet, Çin Başbakanı Jiabao ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunacak. Çin Halk Cumhuriyeti heyetinde ise başbakanın yanı sıra Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, Ticaret Bakanı Chen Deming ve Kültür Bakanı Cai Wu'nun da aralarında bulunduğu 27 kişi yer alacak.

"İstanbul'u Pekin'e bağlayacağız"

Görüşmelerin çok verimli geçtiğini kaydeden Erdoğan, İstanbul'u Pekin'e bağlamak istediklerini söyledi. Erdoğan "Kars-Tiflis- Bakü hattıyla ilgili demiryolu alanında attığımız adım var. Fakat biz İstanbul'u Pekin'e bağlayacak adımı atma kararlılığı içindeyiz bunu kendileriyle paylaştık. Marmaray 2013'te bitiyor. Hızlı tren hattının bunlarla entegre olması suretiyle modern İpek Yolu'nu da yeniden tesis etme imkânına kavuşmuş olacağız" diye konuştu.

Çin 2015'te en zengin 2'nci ülke olacak

Çin'in, hızlı ekonomik büyümesinin ve güçlü iç tüketiminin etkisi ile 2015'e kadar Japonya'yı geçerek dünyanın en zengin ikinci ülkesi konumuna gelmesi bekleniyor. Credit Suisse Research Institute tarafından hazırlanan Global Varlık Raporu'na göre Çin gelecek 5 yıl içinde toplam varlığını yüzde 111 artırarak 35 trilyon dolar seviyesine çıkaracak. Halihazırda ABD dünya varlığının yüzde 27'si olan 195 milyar dolar ile dünyanın en zengin ülkesi konumunda. Japonya ise dünya varlığından aldığı yüzde 11 pay ile ikinci, Çin yüzde 8 ile üçüncü sırada. Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere, aldıkları yüzde 6'şar pay ile dördüncü sırayı paylaşıyorlar. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2010, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63