Denizli'nin dev tekstil firmaları birer birer satılıyor!

Denizli'nin dev tekstil firmaları birer birer satılıyor!

Denizli'nin dev tekstil firmaları bankalarla yaşadıkları sorunlar yüzünden birer birer satılıyor. DEBA'nın üretimi durdurması, DENTEKS'in banka kanalıyla satışa çıkarılmasından sonra, kentin en büyük entegre tekstil fabrikalarından biri olan ve 'Evita' markasıyla bilinen Evita Değirmenci Grup'un fabrikası ve satış mağazası da Standart Bank tarafından ilanla satışa çıkarıldı.

Fabrika ve satış mağazasının bir gazetede ilan yoluyla satışa çıktığını belirten Değirmenci Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Değirmenci, "Standart Bank'a bir miktar borcumuz vardı. Ödeme konusunda sıkıntı yaşadık. Banka fabrikamızı ve satış mağazamızı satışa çıkardı. Oranın maddi değerinden çok manevi değeri vardı. Fabrikanın yapımıyla bizzat kendim ilgilendim. Temelinden çatısına kadar büyük emeğim var. Fabrika alana da satana da yaramaz" diye konuştu.

Ev tekstili alanında üretim yapan, 'Evita Home' adıyla 60 civarında mağaza açan ve sanatçı Gülben Ergen'in bir televizyon kanalındaki sabah programına sponsor olarak geniş kitlelere adını duyuran grubun satışa çıkarılan tesisleri arasında, Denizli- Ankara yolu üzerindeki 34 dönüm arazi üzerine kurulu satış mağazası ve boyama fabrikasına 7 milyon Dolar değer biçildiği bildirildi. Fabrikada çarşaf, iplik, aksesuar, banyo aksesuarı, banyo paspası, banyo halısı, banyo perdesi, bornoz, battaniye, elyaf, halı, havlu, döşemelik kumaş, kilim, masa örtüsü, nevresim takımı, perde, pike, uyku seti, yastık, yatak örtüsü üretimi olmak üzere 21 çeşit ürün imal ediliyordu.

52 YIL ÖNCE üRETİME BAŞLADI

Babadağ'dan Denizli'ye 1958'de taşınan Değirmenci ailesinin hikayesi, el tezgahlarında yaptıkları üretimle başladı. Babadağ'da başladığı çarşaf üretimini Denizli'de 4 el tezgahında sürdüren aile, 1960 yılında ilk elektrikli dokuma makinesine geçti. Makine ile ürettikleri kumaşı il il dolaşarak satmaya başlayan Mustafa Değirmenci ve oğlu Zeki Değirmenci, bu küçük çaplı ticaretle ailenin dışa açılımını da sağlamış oldu. Takip eden yıllarda ilk döşemelik kumaşı üreten Değirmenci, uzun bir süre pamuk ipliği toptancılığı da yaptı.

Denizli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaya 1992'de geçen Değirmenci Grup, böylece iplik tüccarlığından üreticiliğe de geçmiş oldu. Havlu ve ev tekstili üretmeye başlayan grup, başka illerde de yatırım yaptı.

Denizli dışında Kahramanmaraş ve Gaziantep'te tekstil yatırımları bulunan grup, 11 fabrika ve 4 bin 500'e ulaşan çalışan sayısıyla tekstil dünyasının devleri arasında yer alıyordu. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 07:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66