Dere: SGK'nın amacı; mali açıdan sürdürebilir bir güvenlik sistemi

Dere: SGK'nın amacı; mali açıdan sürdürebilir bir güvenlik sistemi

Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK’nın birleştirilmesi oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kahramanmaraş İl Müdürlüğü’ne atanan ve 4 Şubat 2008 Pazartesi günü göreve başlayan Mehmet Dere, beraberinde kurmayları ile birlikte ilk kez basın karşısına çıkarak açıklamalarda bulundu.

Trabzon Bulvarı üzerindeki eski SSK binası lokalinde gerçekleştirilen basın toplantısında SGK hakkında açıklayıcı bilgiler sunan Mehmet Dere, şunları kaydetti:

“Kurumumuz yapılanmasını anlatırken üç ana başlıkta söze başlamak istiyorum.
1- Sosyal Güvenlik Sistemi: Sosyal ve ekonomik nedenlerle insanlar hastalanır, sakatlanır, yaşlanırlar geçici bir süre veya daimi gelirlerini kaybedebilirler; Karşılaştıkları bu olumsuz durumlarla bireysel olarak baş etmeleri mümkün olmayabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun temel amacı böyle zor durumlarda insanımızı yoksulluk ve yoksunluk riskine karşı korumaktır. Diğer bir ifadeyle; Sosyal Güvenlik Kurumu toplumun zor durumda olan bireylerine yardım etmeyi daha iyi durumda olan kişilerin vicdanına bırakmayarak toplumsal dayanışmayı kurumsal hale getirmektir. Toplumsal dayanışma bir birini hiç tanımayan insanlar arasında gerçekleşir. Sistem tarafından toplanan mali kaynaklar zenginden yoksula, çalışandan çalışamayana, gençlerden yaşlılara aktarılır. Sizin verdiğiniz prim hiç tanımadığınız bir kimseye yardım hizmeti olarak gider.Size de hiç tanımadığınız bir kişinin parasıyla emekli aylığı verilir.”

2- SOSYAL GÜVENLİK KURULUŞLARI

“1946 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu, 1950 yılında Emekli sandığı, 1971 yılında Bağ-Kur kurulmuştur. 2006 yılında 5502 sayılı Kanunla bu üç kuruluşumuz Tek Çatıda birleştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu oluşturulmuştur.”

3- SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNUN HEDEFİ

“Temel amaç; Adil, Kolay erişilebilir, Yoksulluğa karşı etkin koruma sağlayan, Mali açıdan sürdürülebilir bir güvenlik sistemine ulaşmaktır. Tüm nüfusumuzu kapsayan bu reform Cumhuriyet tarihimizin en önemli en kapsamlı Sosyal Güvenlik reformudur. 10 AB ülkesinin Sosyal Güvenlik Mevzuatı İncelenerek, halkımızın bünyesine uygun, en verimli kriterlerle Yeni Sosyal Güvenlik Reformu hazırlanmıştır.”

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU YAPILANMASI

Mehmet Dere sözlerini şöyle sürdürdü: “SGK Başkanlığımız Merkezdeki yapılanmasını tamamlayarak 29.01.2008’ de İl Müdürlerini atanmasıyla yeni bir döneme başlamıştır. Bu yeni dönemde etkin verimli şeffaf çalışan; Mükellef memnuniyetini esas alan güler yüzlü hizmet anlayışı ana hedefimiz olacaktır. İlimizdeki yapılanmanın tamamlanmasıyla Kurumlar arasında dolaşan evrak takip eden vatandaşlarımız olmayacak; bilgi ve iletişimin dolaşacağı günler olacaktır. Yaklaşık 20 kadar Merkez Müdürlüklerinin kurulması ile norm ve standart birliği sağlanacak üst seviyede kaliteli hizmet vatandaşımızın ayağına gidecektir.

Bu gün gelişmiş ülkelerle kıyasladığımız zaman Sosyal Güvenlik Sistemimizin aktuaryal dengelerinin bozuk olduğunu görüyoruz. AB ülkelerinde 4 Çalışana 1 Emekli düşmesi sistemin sürdürebilirliği açısından eşik değer görünürken, bizde ise 2ye birinde altındadır. Bu yapıyı uzun vadede sürdürmemiz mümkün değildir.Bu olumsuzluğa rağmen yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 7çalışana 1 emekli düşecek kadar bir potansiyel mevcut olması geleceğe güvenle bakmamızı sağlamaktadır. 2007 sonu itibariyle 26 Milyar YTL Sosyal Güvenlik Açığı; Prim gelirlerimiz toplam 42.573.000. YTL iken, Emekli aylığı ödememiz 52.311.000.YTL olması; Kayıt dışı istihdamın kayıt altına alınamaması;Kurum alacaklarının tahsilatının artırılamaması da dikkate alındığında önümüzdeki süreçte çok yoğun bir çalışma yapmamız gerekmektedir.”

GENEL SAĞLIK SİGORTASI

“Genel Sağlık Sigortasını Yasa’laşmasıyla birlikte Ülkemizde 70 milyon, ilimizde1.004.414 vatandaşımız SGK dan hizmet alacaktır.

SGK Başkanlığımızda; fiziki alt yapı ve otomasyon çalışmaları hızla devam ederken, 25.000 çalışanı GSMH içinde 95 Milyar YTL bütçesi ile Ülkemizin en önemli Kuruluşu oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Bu Güzide kuruluşumuz hepimizin istikbalidir. Güç olsa da mükemmel hazırlanan ve uygulamaya konulan bu kuruluşumuza Halkımızdan, odalardan, Sivil toplum örgütlerinden, Basın Mensuplarımızdan gereken desteği bekliyoruz. Vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ederiz.”

TOPLANTIYA KATILAN KURMAYLAR

Mehmet Dere’nin basın toplantısında; Sigorta İl Müdür Yardımcıları Gülseren Alkış, Hüseyin Görgel ve Ayla Doğan ile Bağ-Kur İl Müdür Yardımcısı Ali Yüce de hazır bulundu. (www.kanal46.tv)Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2008, 15:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 13 yıl Önce

Mehmet dere müdürlüğündeki bu değerli kadroya SGK olarak başarılı hizmetlere imza atmaları için kolaylıklar diliyorum. Allah utandırmasın.........Selam ve saygılarla.....

SIRADAKİ HABER

banner63