DOĞAKA ihracat çağrısına çıkıyor

DOĞAKA  ihracat çağrısına çıkıyor

2016 yılı toplantısını yapan DOĞAKA, ihracatın geliştirimesi için çağrıya çıkıyor.


 


Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2016 yılı Mali Destek Programı Tanıtım Toplantısını gerçekleştirdi. DOĞAKA’nın 2016 yılı için ilan ettiği mali destek programları arasında ithalata olan bağımlılığın azaltılması ve bölgenin ihracat kapasitesinin artırılmasına yönelik,bu yıl ilk kez uygulanacak olan İthalat Bağımlılığın Azaltılması ve İhracatın Geliştirilmesi Mali Destek Programı da bulunuyor.


3 PROGRAMIN BÜTÇESİ: 15 MİLYON TL


DOĞAKA’nın açıkladığı her 2016 Yılı Mali Destek Programı için 5’er milyon TL bütçe ayrıldı. 3 programın toplam bütçesi ise 15 milyon TL. 2016 Yılı İthalat Bağımlılığın Azaltılması ve İhracatın Geliştirilmesi Mali Destek Programı ve 2016 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçi Mali Destek Programı -3 için başvurulan projeler, asgari 50 bin lira ile azami 500 bin lira arasında destek buluyor. Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı -3 için bütçe ikiye ayrıldı. Program kapsamında aktarılacak olan bütçenin 2 milyon 500 bin lirasını KOİ bileşeni, 2 milyon 500 bin lirası da sosyal altyapı bileşeni için harcanacak. KOBİ bileşeni için yüzde 25 ile yüzde 50 oranlarında destek bulurken; sosyal altyapı bileşeni yüzde 25 ile yüzde 75 arasında destek bulacak!


2016’DA İHRACAT ÖNE ÇIKACAK!


DOĞAKA’nın2016 Yılı İthalat Bağımlılığın Azaltılması ve İhracatın Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında bölgenin ithalata olan bağımlılığının azaltılması, ihracat kapasitesinin artırılması ve ihracatın çeşitlendirilmesi hedefleniyor. Program kapsamında ithalatı yapılan ara malların bölgede üretilmesine yönelik projeler, ithal girdilerin üretiminde maliyet azaltıcı yatırımlarının yapılmasına yönelik projeler, ithal girdilerin geri dönüşüm yoluyla üretilmesine yönelik projeler, bölgede ihracatı yapılmayan bir ürünün ihracatına başlanmasına yönelik projeler, hedef pazarları çeşitlendirmek ve ihracatı artırmak amacıyla elektronik ticaret yatırımlarının yapılmasına yönelik projeler, pazarlama ve ihraç kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlar ve yeni pazarlara açılmaya yönelik yatırımların yapılması gibi ihracata yönelik projeler destek bulabilecek.


MARAŞ’TAN 5 İLÇEYE EK DESTEK VAR!


Kahramanmaraş’ın Göksun, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü, ve Nurhak ilçesi, DOĞAKA’nın diğer programlarının yanında ek olarak 2016 Yılı Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı -3’ten yararlanabilecek! DOĞAKA’nın bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği program kapsamında, programdan yararlanacak ilçeler, 2015 Yılı İlçelerin Sosyo-ekonomik Gelişmişlik Endeksi Sıralamasına göre belirlendi. Gelişmişlik Endeksi SıralamasındaHatay ve Osmaniye’den 4’er ilçe yer alırken; Kahramanmaraş’tan 5 ilçe yer aldı. Program kapsamında, Göksun, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü, ve Nurhak ilçesi; imalat sanayine yönelik yatırımlar ve turizm sektörüne yönelik yatırımlar desteklenecek. Programdan yararlanmak için işletmenin faaliyet alanının bu ilçelerden birinde yer alması gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 06:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63