Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı hedefini açıkladı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı hedefini açıkladı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay'ı Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun lider bölgesi yapmak istediklerini söyledi.

DOĞAKA, 'Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı' bilgilendirme toplantısı geçen günlerde Kahramanmaraş Ramada Otel'de yapıldı.

Toplantıda bir sunum yapan DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, ajansın bir yılı geride bıraktığını ve geldikleri noktada kurumsal yapıyı oluşturduklarını ifade etti.

Ajansın merkezinin Hatay'da bulunduğunu belirten Serdengeçti, Kahramanmaraş ve Osmaniye'ye de yatırım büroları açtıklarını dile getirdi.

Bugüne kadar eğitim programlarına ağırlık verdiklerini ve proje hazırlama konusunda başta kamu kurumları olmak üzere sivil toplum örgütlerine eğitim verdiklerini anlatan Serdengeçti, 2010 yılı için teknik destek programlarına 740 bin TL bütçe ayırdıklarını söyledi.

Her üç ilden de çeşitli projeler aldıklarını ve bunların büyük bölümünü değerlendirmeye aldıklarını vurgulayan Serdengeçti, bundan sonra araştırma projelerine de destek olacaklarını hatırlattı.

Ajans olarak kendilerine 2023 hedefi koyduklarını dile getiren Serdengeçti, şöyle konuştu:

''Özellikle her üç ilimiz için bir vizyon ortaya koymaya çalışıyoruz. Yani 2023'de nerede olmamız gerekiyor. Bunun için profesyonellerden yardım alarak bir düşünce ortaya koyduk. O da 5 T formülü. Nedir 5 T Tarım, Ticaret, Turizm, Teknoloji ve Taşımacılık. Baktığınız zaman her üç ilimiz de bu konuda büyük bir potansiyele sahip. Amacımız bu alanlarda bölgemizi hem Türkiye'nin hem de Ortadoğu'nun lideri yapabilmek. Bizim bütün düşüncemiz bu. Zaten bu yolda politikalar oluşturmamız gerekiyor. Çalışmalarımızın büyük bölümü bu formüle ulaşabilmek için oluşacak.''

İlk kez İskenderun-Halep otoyol düşüncesini de ortaya koyduklarını kaydeden Serdengeçti, bu projenin hayata geçmesinin aslında İstanbul-Şam otoyolunun da oluşmasına vesile olacağını ifade etti.

Serdengeçti’nin sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevaplandırdığı toplantıya Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İl Genel Meclisi Başkanı Ramazan Okumuş, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2010, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63