Dolara müdahale ateşi söndürür mü?

Dolara müdahale ateşi söndürür mü?

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toguç, Merkez Bankasının döviz satım ihalelerine başlayarak doların yükselişine nasıl etki edeceğini açıkladı...

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toguç, Merkez Bankasının döviz satım ihalelerine başlayarak doların yükselişine kısıtlı bir şekilde engel olabileceğini, doların bütün para birimleri karşısında değer kazandığını belirtti.

Dolardaki hareketliliğe ilişkin olarak soruları yanıtlayan Toguç, Merkez Bankası müdahalesini çok doğru bulmadığını ifade ederek, Türkiye'nin önünde, böyle bir dönemde rezervlerinin yarısını harcayan Rusya gibi kötü bir örneğin durduğunu söyledi.

''Merkez Bankası buna müdahale ettiği takdirde engel olabileceği nokta kısıtlıdır. Çünkü dolar bütün para birimleri karşısında değer kazanıyor. Burada Merkez'in rezervlerini harcamasının bir mantığını göremiyorum'' diyen Toguç, onun yerine bankaların döviz munzam karşılık oranlarının indirilmesi yoluyla likidite sağlanmasının daha olumlu sonuç doğuracağını dile getirdi.

Toguç, Merkez Bankası müdahalesinin ardından doların 2 TL'yi zorlamasına ilişkin beklentilerin değişip değişmediğine ilişkin bir soru üzerine de ''Tamamen dışarıdaki haberlere bağlı. Dışarıdaki olumsuz haber akışı devam ederse ve içeride döviz tevdiat hesaplarında çözülme olmazsa, zorlamaya devam edecektir'' görüşünü bildirdi.

Nurhan Toguç, doların artışında yurt dışı fonların spekülatif hareketlerinin etkisine ilişkin değerlendirmesinde ise böyle durumlarda piyasanın spekülatif saldırılara açık hale geldiğini belirterek, özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerinin hedge fonların saldırılarına açık olduğunu kaydetti.


AA

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2009, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67