Dünya küçülüyor, ticaret köprüleri artıyor

Dünya küçülüyor, ticaret köprüleri artıyor

Dünya ülkelerinin küresel krizin etkisiyle resesyona girdiği bir dönemde Türkiye ekonomisinin ancak farklı açılım hamleleriyle rekabet avantajları yakalayabileceğini belirten TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı Halit Kanak, “Bu sebeple, yaptığımız Başbakanımız Tayyip Erdoğan’la Hindistan ve Cumhurbaşkanımız ile Türkmenistan gezilerini TÜMSİAD olarak çok önemsiyoruz” dedi.

Gerek TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla, gerek firması Aksiyon Grup Uluslararası İnşaat Sanayi Dış Ticaret Ltd. Şti. adına yapılan bu keşif gezilerinden, ülke ekonomisi adına çok kazanımlar sağladıklarını belirten Kanak, “Başbakanımız Tayyip Erdoğan ile 5 günlük Hindistan gezimizde çok güzel bağlantılar sağladık. Hindistan’ın hükümet birimleriyle ve etkili işadamlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Yanı sıra Hindistan Başbakan’ı, önümüzdeki dönemli ilgili çok önemli bir projeksiyonu açıkladı. Hindistan, 2012 yılına kadar ülkenin altyapı çalışmaları için yaklaşık 450 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış durumda. Başbakanımız Tayyip Erdoğan ve Hindistan Başbakanı, bu bütçenin her iki ülkenin işadamlarıyla ortaklaşa kurulacak konsorsiyumlarla ve iş potansiyeliyle değerlendirilebileceğini açıkladılar. Bu bizim için çok önemli bir adımdır. Ayrıca, Başbakanımız Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaret potansiyelinin 3 milyar dolar olduğunu, bunun yetersizliğini ve önümüzdeki dönemde en az yüzde 100 artışla bu rakamın 6 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı. Bu potansiyeli değerlendirmek ve önümüzdeki günlerde ticaret hacmimizi artırmak için çok önemli girişimler sağlayabileceğimiz bir zemin oluşmuştur. TÜMSİAD olarak bu kanalları kullanacağız ve özellikle Uzakdoğu sermayesiyle nasıl işbirliği yapabileceğimizin yöntemlerini araştıracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptıkları Türkmenistan ziyaretinin de çok olumlu geçtiğini vurgulayan Kanak, “Özellikle burada Awaza bölgesinde yapılacak yatırımlarla ilgili çok önemli girişimler sağladık. Hükümet yetkilileri bu bölgenin altyapı çalışmalarıyla ilgili olarak Türk işadamlarına açık çağrı yaptılar. Buradaki potansiyelin değerlendirilmesi ve ikili anlaşmalar bağlamında çok stratejik görüşmeler gerçekleştirdik” diye konuştu.

TÜMSİAD’ın, üyelerini küresel rekabet zeminlerine hazırlamak adına çok önemli işlere imza attığını belirten Kanak, “Dünya küçülmüş, ticaret hacmi büyümüştür. Önemli olan, bu hacmi kullanabilmek iradesidir” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2008, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63