'Ekonomik Kriz ve Türkiye için Çıkış Yolları'

'Ekonomik Kriz ve Türkiye için Çıkış Yolları'

Morgan Stanley'in eski yönetim kurulu üyesi ve genel müdürü Kaan Sarıaydın, Türkiye'nin lider ülke olabilmesi için geliştirilmesi gereken kilit konuların eğitim, enerji, teknoloji ve araştırma olduğunu söyledi. Türkiye'nin sahip olduğu rüzgar potansiyelini değerlendirmesi gerektiğini belirterek, "Bu sektörde 1 mW'ı 12 kişi üretiyor. Bu büyük bir istihdam sağlanabilir demek." dedi.

Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği’nin (KALİDA) 15’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde “Ekonomik Kriz ve Türkiye İçin Çıkış Yolları” konulu bir konferans düzenlendi.

Yimpaş Otel’de düzenlenen konferansa Morgan Stanley Eski Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Kaan Sarıaydın konuşmacı olarak katıldı. Sarıaydın, son dönemde yaşanan ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu. Krizin reel ekonomiye yansımalarını anlatan Sarıaydın, dış talebin azaldığını, kredilerin daraldığını ifade ederek, “Küresel kriz derinleşerek devam ediyor. Etkinlikleri farklı olsa da tüm sektörleri olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. Gelişmekte olan ülkelerin kaybı oldukça yüksek. Kalp krizi geçirenlere verilen elektro şok gibi, ekonomiye sürekli şok veriliyor. Fakat hasta hala komada.” dedi. Küresel ekonomik kriz sonucunda işsizliğin katlanılmaz boyuta ulaşabileceğine dikkat çeken Sarıaydın, toplumsal yoksullaşma ve kargaşaların olabileceğini, devletlerin iflas edebilecek seviyelerde borçlanabileceğinin altını çizdi. Bu olumsuzlukların ötesinde tarihi fırsatların da doğabileceğine dikkat çeken Sarıaydın, birçok şirket ve sektörlerin devletleşebileceğini belirterek, korumacılığın da doğabileceğini söyledi.

Krizi Türkiye açısından da değerlendiren Sarıaydın, ülkenin üretim cephesinde dünya krizinden en çok etkilenen ülke olduğuna değindi. Finans sektöründe tüm gelişmiş ülkelerde finans kuruluşlarının ya yok olduğunu ya da batmaktan kurtulmak için devletleştirildiğini anlatan Sarıaydın, Türkiye’de ise daha hiçbir finans kuruluşunun böyle bir duruma düşmediğini, önlemlerin 2001 yılında alındığını vurguladı. Türkiye’nin lider ülke olması için geliştirmesi gereken kilit konular hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sarıaydın, bunların eğitim, enerji, teknoloji ve araştırma olduğunu dile getirdi. Global ticaretin devlet sınırları tanımayarak büyümesiyle, eğitimin bir devletin ekonomik performansının ve potansiyelinin kilit noktası olduğunu anlatan Sarıaydın, “Bir toplumun başarılı, daha katma değerli üretim seviyesine yükselebilmesi için genel eğitim ve özellikle yüksek eğitim uygun, kaliteli ve kolaylıkla ulaşılabilir olmalı.Eleştirici bir düşünce tarzını destekleyen bir eğitim ve öğrencinin rolü olguları ezberlemekten ziyade araştırıcı, sorun çözen ve stratejist olması gerekir. Çok yönlü görüş açısını ve aynı zamanda gerçek, hakiki dünya sorunlarını anlayan öğrenci yetiştirmek gerek.” diye konuştu. İçinde bulunulan krizin üretim ve tüketim alışkanlıklarını zorladığını dile getiren Sarıaydın, enerji verimliliği ve tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bunları yapabilecek ülkelerin istikbalini kurtaracağını kaydeden Sarıaydın, “Avrupa’nın İngiltere’den sonra, sürekli ve güçlü ikinci rüzgar potansiyeline sahip Türkiye için rüzgar bedava bir kaynak. Örneğin Türkiye’nin rüzgar potansiyeli 48.000 mW civarında. Bu sektörde 1mW’I 12 kişi üretiyor. Bu büyük bir istihdam sağlanabilir demek.” dedi. Geliştirilmesi gereken kilit noktalardan teknoloji ve araştırma konusunda da açıklamalarda bulunan Sarıaydın, Ekonomik büyüme ile bilim ve teknolojideki başarı şüphesiz el ele gider. Bir milletin Milli Inovasyon Sistemi (MIS) etkinliği çok büyük önem taşıyor. Yeni teknolojilerin erken ve manalı bir şekilde benimsenmesi oldukça çok ekonomik avantaj sağlar. Önümüzde iki seçenek var.Ya bu krize neden olan kalkınma modeline geri dönmek için elimizden geleni yapacak ve böylece ekonomimizin sonunu hızlandıracağız ya da yeni yollar deneyecek ve felakete varmadan döneceğiz”şeklinde konuştu.

Konferansa KALİDA Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gemci ve dernek üyesi çok sayıda işadamı da katıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2009, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67