Emekli maaşları 310 lira artacak!

Emekli maaşları 310 lira artacak!

SGK, emekli maaşları arasındaki farklılığın Anayasa Mahkemesi’ne intikal etmesi üzerine ‘kötü senaryoya’ hazırlandı.

Buna göre Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının açıklanmasından sonra yapılacak düzenlemeyle 2 milyon 200 bin işçi emeklisinin maaşında ortalama 310 liralık artış olacak. Bunun kamuya maliyeti ise yıllık 8.1 milyar lira olacak.

SGK Başkanı Emin Zararsız, gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya geldi. Ankara 5. İş Mahkemesi’nin kararı üzerine emekli maaşları arasındaki farklılığın Anayasa Mahkemesi’ne gönderildiği anımsatıldı. Zararsız, konunun iddia edildiği gibi 4 milyon ya da 6 milyon emekliyi ilgilendirmediğini belirterek, 2 milyon 200 bin işçi emeklisini ilgilendirdiğini açıkladı.

13 farklı türde emekli maaşı ödendiğini anımsatan Zararsız, intibak düzenlemesi yapılmadığı için maaş farklılıkları oluştuğunu belirtti. Özellikle 2000 yılından önce emekli olanlar ile sonrasında emekli olanlar arasında farklılık olduğunu ifade eden Zararsız, konunun Anayasa Mahkemesi’nin ‘gerekçeli kararını’ açıklamasından sonra netlik kazanacağını vurguladı.

Kötü senaryo!

SGK olarak en kötü senaryoya göre bir hesaplama yaptıklarını açıklayan Zararsız, buna göre aleyhlerine bir karar çıkması durumunda 2 milyon 200 bin işçi emeklisi maaşında düzenleme yapma gereğinin ortaya çıkabileceğini söyledi. Bunun yıllık maliyetinin ise 8 milyon 100 milyon civarında olduğunu belirtti. Ancak yine iddia edildiği gibi emekli maaşlarının iki katı artış olacağı söylentisinin de doğru olmadığını ifade etti.

Zararsız, Ankara İş Mahkemesi’nin konuyu Anayasa Mahkemesi’ni götürmesine kurum olarak itiraz edemeyeceklerini ifade etti. Ancak Anayasa Mahkemesi’nde savunma yapacaklarını söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin mevcut uygulamaya ‘iptal’ kararı verip vermeyeceğinin ya da hangi gerekçeyle iptal edileceğinin belli olmadığını vurguladı. “Belki düzenleme yapmaya bile gerek duyulmayabilir. İnsanlar bu konuda maalesef sömürüldü” dedi. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66