Enflasyon önce çıkacak, sonra düşecek!

Enflasyon önce çıkacak, sonra düşecek!

Merkez Bankası, geçici vergi indirimlerinin enflasyonu Mart-Nisan'da artıracağını, Haziran-Ekim'de ise aşağı yönlü etki yapacağını belirtti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 18 Mart'ta gerçekleştirdiği ve faiz oranlarını tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 6.5'te tuttuğu toplantıya ilişkin özetlerde şu gelişmelere dikkat çekildi:

"Gıda fiyatlarında oynaklık nedeniyle 2010'da enflasyon dalgalı seyir izleyecek. Geçici vergi indirimleri enflasyonda Mart ve Nisan'da yukarı, Haziran ve Ekim'de aşağı yönlü etki yapacak. Söz konusu baz etkileri 2010'da enflasyonda ana eğilimin izlenmesini güçleştirecek.

Enflasyonda 1.9 puanlık etki oluşturan yakın dönem vergi artışlarının yıllık enflasyon üzerindeki yansımaları 2011 Ocak-Şubat'ta büyük ölçüde ortadan kalkacak. Enflasyon 2011'in ilk aylarında hedeflerle uyumlu seviyelere gerileyecek. Yıllık enflasyondaki yükseliş enflasyon beklentilerini olumsuz etkiliyor.

Toplam talep koşullarının mevcut seyri, işlenmemiş gıda ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların genele yayılmasını engelliyor. Yakın dönemde enflasyon beklentilerinde gözlenen artış genel fiyatlamada bozulmaya yol açarsa TCMB, baz senaryoda öngörülenden daha erken parasal sıkılaştırmaya gider.

OVP'deki hedeflerin vergi ve fiyat artışından ziyade kurumsal ve yapısal iyileştirmelerle sağlanması halinde, orta vadede politika faizinin tek hanede kalması mümkün." (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2010, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66