Ev alacaklar dikkat!

Ev alacaklar dikkat!

Uzun süredir düşüş trendinde olan ve 120 ay gibi uzun vadede bile yüzde 1'in altını gören konut kredisi faizinde yükseliş başladı.

Başta Yunanistan olmak üzere yurt dışındaki gelişmeler ve bunların içerde piyasalarda yarattığı hareketliliğin ardından konut kredi faizlerinde artışların başladığı görüldü.

Geçtiğimiz ayın sonuna doğru Garanti Bankası, mortgage (tutsat) kredilerinde faiz oranlarının 12 ay vadeye kadar yüzde 0,89'dan 0,95'e, 49-60 ay vadede yüzde 0,95'ten 0,99'a, 61-120 ay vadede ise yüzde 1,05'ten 1,09'a çıkarıldığını duyurmuştu.

Sonrasında da geçtiğimiz hafta DD Mortgage faiz oranlarını 2-3 baz puan artırdığını açıklarken, 0-60 ay arasında yüzde 0,95, 61-120 ay arasında yüzde 0,99 ve 121-180 ay arasında yüzde 1,09 oranlarını belirledi.

Yapı Kredi Konut Finansmanı Direktörü İsmet Erdem, konut kredisi faizlerindeki artışa ilişkin yaptığı açıklamada, yurt dışındaki gelişmelere ve Merkez Bankasının ''çıkış stratejisi'' ile ilgili yapmış olduğu açıklamalara bağlı olarak piyasada faiz oranlarının yükseleceğine ilişkin bir beklenti oluştuğunu kaydetti.

Bu paralelde konut kredisi faizlerinde de yükselme başladığını ve devam edebileceğinin altını çizen Erdem, ''Bizim beklentimiz özellikle yılın son çeyreğinde Merkez Bankası tarafından 150-200 baz puana yakın bir faiz artırımı olabileceği yönünde... Tutsat faizlerinin de bu paralelde yükselmesi söz konusu olabilir'' dedi.

Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran ise tüm dünyada faiz oranlarının rekor sayılabilecek düşük seviyelerde seyrettiğini ve bu durumun bir süre daha devam edeceğini öngördüklerini ifade etti.

Bununla birlikte Türkiye de dahil birçok ülkede büyümenin pozitife döndüğüne ve enflasyonda artış eğiliminin başladığına dikkati çeken Onaran, bu durumun geçmişte finansal krizle mücadele için alınan bazı önlemlerin devreden çıkarılmasına neden olduğunu, ilk aşamada para piyasası mekanizmalarında değişiklikler yapılmaya başlandığını, konjonktürdeki bu değişimin bankaların fonlama maliyetlerini artırmaya başladığını belirtti.

Onaran, ''Faizlerin değişen piyasa koşullarına göre ayarlaması olarak değerlendirebileceğimiz artırımı da bu çerçevede görmek gerekir. Yılın ikinci yarısında başlayacak bir genel faiz artırımı yapılması bekleniyor. Bu artış, konut kredisi faizlerine de doğal olarak yansıyacaktır. Ancak artış sonrasında bile, konut kredisi faiz oranlarının son derece makul seviyelerde olduğunu ve bu durumun süreceğini düşünüyoruz'' değerlendirmesinde bulundu. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 06:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66