Fahiş fiyat takibi için Gıda Komitesi toplanıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fahiş fiyat denetimi çalışmaları kapsamında Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin bu hafta toplanacağını açıkladı

Fahiş fiyat takibi için Gıda Komitesi toplanıyor

Pakdemirli, kabine toplantısının ardından bir grup gazeteci ile sohbeti sırasında, Merkez Bankası’nın erken uyarı sistemi üzerinde çalıştığını belirterek, “Merkez Bankası çalışıyor, eylül sonuna kadar bitirecekler. Bu hafta Gıda Komitesi yapacağız. Biz de izleyeceğiz çalışmaları. Erken uyarı sisteminde gelinen aşama Gıda Komitesi’nde değerlendirilecek. Komitede konuşacağımız çok sayıda konu var. Muhtemelen önemli kısmı kamuoyu ile paylaşılır” dedi.

Pakdemirli, sorular üzerine erken uyarı sisteminin nasıl çalışacağına ilişkin şu bilgiyi verdi: “Dört başı mamur bir şekilde erken uyarı sistemi yapılırsa birçok şeyi engeller. Gidişata göre dengeler. Üretim, ihracat ve ithalat kısmıyla alakalı hızlı tedbir almaya gerek var. Erken uyarı sistemi bir karar destek sistemi. Mesela diyecek ki, ‘efendim domateste ihracat arttı, fiyatlar yükseliyor’. Ya da Türkiye’de salatalık tüketimi arttı. Mevsimsel olarak bazı etkiler oluyor. Nasıl karşılayacağına dair bir strateji olacak. Epey bir çalışma yaptılar. Her yerden, bizden, ticaretten, hallerden, perakendeden de elektronik bilgi topladılar. Un yumurta, yağ, maya var, ekmek yapılacak vaziyete geldi. Bunlar bir ekmek vaziyetine dönüşecek. Çok büyük bir bilgi bankasına ulaştılar. Bunları çarşamba günü dinleyeceğiz, Merkez Bankası Başkanı da katılacak.”

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73