FLAŞ: ABD Büyükelçisi Kahramanmaraş'ta..

FLAŞ: ABD Büyükelçisi Kahramanmaraş'ta..

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) tarafından düzenlenen “Bir Dönem Amerikasında Yol Kenarı Mimarisi” konulu fotoğraf sergisine katılmak üzere Kahramanmaraş'a gelen ABD Büyükelçisi Ross Wilson, ilk olarak Vali Mehmet Niyazi Tanılır’ı makamında ziyaret etti.

Ekonomik ve sosyal alanda gösterdiği gelişmeyle dikkatleri üzerine çeken Kahramanmaraş, önemli bir konuğu ağırlıyor. ABD Büyükelçisi Ross Wilson, “Bir Dönem Amerikasında Yol Kenarı Mimarisi” konulu resim sergisinin açılışını yapmak üzere kente geldi. Wilson’a Kahramanmaraş ziyareti sırasında ABD Adana Konsolosu Eric F. Green, ikinci Konsolos Leyla Ones, tercümanı ve korumaları eşlik ediyor.

Wilson’un ziyareti Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ı makamında ziyaret etmesiyle başladı. Valilik şeref defterini imzalayan Büyükelçi, basına açık bölümde ise gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin; “Kuzey Irak’ta kargaşa devam ediyor. Bu ABD politikasına zarar vermiyor mu? Oradaki olaylar ne zaman sona erecek?” şeklindeki sorusuna büyükelçi şu karşılığı verdi:

“Bir buçuk ya da 2 yıl öncesine kadar kıyasladığımız zaman Irak’ta mükemmel bir ilerlemenin olduğunu görüyoruz. Ülke genelinde hiç birimizin beklemeyeceği bir şekilde hem idare yönünden hem de güvenlik açısından hayatın normalleşmesi bakımından bir ilerleme var. Bu gelişmelere de Türkiye’de önemli katkıda bulunmuştur. Ümit ediyoruz ki Türkiye’nin bu katkıları devam eder. Özellikle de Kuzey Irak’ta eminim ki PKK’ya atıfta bulunmak istiyorsunuz bundan 6-7 ay önce Türkiye’nin yapmış olduğu operasyonlar PKK hareketlerine, eylemlerinde çok önemli düşüşe neden oldu. Biz Iraklı yetkililerle bu konudaki görüşmeleri sürdüreceğiz. Türkiye’nin terör problemi ile başa çıkması için biz üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz.”

Başka bir gazetecinin Avrupa Şampiyonası ile ilgili sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Ben Türk takımını gerçekten destekliyorum ve onların da çok başarılı oldukları kesin. Tabi Avrupalı meslektaşlarımızın aksine bu maçta herhangi bir takımımızın olmadığı için benim işim daha kolay. Biz oyunları izledik. Bu ülkedeki insanların kendi takımlarını ne kadar desteklediklerini görmek güzel.”

Ardından Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ı da ziyaret eden Wilson, akşam ise Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde “Bir Dönem Amerikasında Yol Kenarı Mimarisi” konulu resim sergisinin açılışına katılacak.

Serginin gezilmesinin ardından Büyükelçisi Wilson, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından onuruna verilen kokteyle katılacak. Kokteylin sonrasında ise Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret edecek olan Wilson, burada işadamlarıyla bir araya gelecek. Akşam kentte konaklayacak olan Wilson, Çarşamba günü Adana’ya hareket edecek.

Öte yandan; “Bir Dönem Amerikasında Yol Kenarı Mimarisi” konulu fotoğraf sergisi 24-30 Haziran 2008 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. (Ajans 46 - www.kanal46.tv)


(YASAL UYARI: BU HABER İLE FOTOĞRAFLARIN İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR...)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2008, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67