FLAŞ: Balduk adaylığını açıkladı!

FLAŞ: Balduk adaylığını açıkladı!

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Mehmet Balduk, yeni dönemde de bu göreve yeniden aday olduğunu belirterek, yaşanan ekonomik krizi ve 2009 yılının neler getireceğini değerlendirdi.

Balduk, bundan önceki seçimde son kez aday olduğunu ve bu nedenle yeniden aday olmayacağını dile getirmişti. Ancak, bugünlerde yaşanan ekonomik kriz ve üyeler ile çevresinden gelen yoğun baskı nedeni ile Balduk’un yeniden aday olmaya karar verdiği öğrenildi.

Şahin Balcıoğlu başkanlığında dün akşam gerçekleştirilen 46. Meclis Toplantısında konuşan Başkan Balduk, 2009 yılının özellikle ilk altı ayının oldukça sıkıntılı geçeceğini vurgulayarak; “Özel sektör krize gerektiğinden fazla borçlu girdi. 148 milyar dolarlık bir borç var. Bunun 48 milyar doları bankacılık, 100 milyar doları ise diğer sektörlerin. IMF ile yapılan anlaşma sonrası gelecek para, piyasaları biraz rahatlatacaktır ama kasılmayı gidermez” dedi.

Balduk, tüm olumsuzluklara rağmen gelecekten umutlu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu sıkıntıları atlatacağımızı umut ediyorum ve iyimserliğimi koruyorum. Talepsizlik ve güvensizlik nedeniyle sıkıntı devam ediyor. Türkiye’nin şu anda 36 milyar dolar civarında bir dış borç ödemesi var. Türkiye’ye bundan dolayı bir baskı gelecek. Yılın ikinci altı ayında düzelme başlayacak diye düşünüyorum.”

Ekonomik kriz nedeniyle oda gelirlerine zam yapmayacaklarını dile getiren Balduk sözlerini şöyle sürdürdü: “Sıkıntılı günlerden geçiyoruz ancak bu sıkıntıları aşacağımızı umut ediyorum ve iyimserliğimi koruyorum. Kriz ortamında üyelerimizi zora sokmamak için gelirlerimize zam yapmıyoruz. Giderlerimizi ise olabildiğince azaltıyoruz.”

KATSO’DAN MESLEKİ EĞİTİM KAMPÜSÜ

Balduk, KATSO’nun Mesleki Eğitim Kampüsü Projesinin Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma olduğunu belirterek; “Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Biz de oda olarak kaynaklarımızın büyük bir kısmını buraya aktaracağız” dedi.

KATSO, Valilik ve KSÜ işbirliğinde hazırlanan 4 projenin Avrupa Birliğinde olduğunu belirten Balduk; “Bu projelerimiz 5-6 milyon Euro değerinde. Bir projemiz kadın girişimciliği artırmak için, diğer bir projemiz Üniversitemizde oluşturulacak bir AR-GE merkezi için, bir diğeri ise İstanbul’daki konfeksiyon yoğunluğunu kentimize aktarma noktasında alt yapının oluşturulması için başlatılan bir proje. Bu projelerimizin en az iki tanesinin geçmesini bekliyoruz” dedi.

BALDUK: “YENİDEN ADAYIM”

“Ben aslında oda başkanlığına devam etmek istemiyordum. Ancak ülkenin ve şehrin içinde bulunduğu durum ve arkadaşlarımın yoğun ısrarları nedeniyle bir dönem daha bu göreve devam etme kararı aldım. 13 yıldır bu görevi sürdürüyorum ve siz değerli meclis üyelerim hep arkamdaydınız ve en büyük destekçilerimdiniz. Amacımız sadece şehrimiz ve ülkemizin gelişmesini sağlamak. Hepinize desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Balduk, devam kararını üyelerine açıklamasının ardından uzun süre alkış aldı.
Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu ise, krizin bir gün muhakkak aşılacağını belirterek, “Bu zor günlerde birliktelik ve ortak akılla hareket etmek çok önemli. Böyle davranırsak bu krizi de aşacağımızı umuyorum” dedi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2008, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63