Hayvancılık sektöründe "kuraklık" endişesi

Hayvancılık sektöründe

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Güzel: "Özellikle hububattaki verim kaybı yem fiyatlarına yansıyor"


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Güzel, kuraklık nedeniyle hububatta oluşan verim kaybının yem fiyatlarına yansıdığını söyledi. 


Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış ve baharda beklenen yağışın beklenen düzeyde olmadığını belirtti.


Kuraklığın, çiftçilerin yanı sıra hayvan üreticilerini de olumsuz etkilediğini vurgulayan Güzel, bu yıl yem ve saman fiyatlarında artış yaşanacağına dikkati çekti. 


Ülkedeki 15 milyon büyükbaş hayvandan yıllık 18 milyon ton süt elde edildiğini vurgulayan Güzel, şöyle konuştu:


"Beklenen yağışların düşmemesi nedeniyle hububat yeterince gelişmedi. Bu yıl saman üretiminin az olacağını tahmin ediyoruz. Bundan dolayı saman fiyatlarının artacağını bekliyoruz. Hayvan üreticilerinin en büyük sorunu kaba yem ve saman fiyatlarının artması. Her yıl biraz daha zorlanan üreticilerimizi kuraklık da zor duruma düşürüyor. Geçen yıl kilosu 55 kuruş olan silajlık mısır bu sene 75 ila 80 kuruştan satılıyor. 2013'te kilosu 180 kuruş olan saman ise bu yıl 300 kuruşu bulacağını öngörüyoruz. Özellikle hububattaki verim kaybı yem fiyatlarına yansıyor."


Güzel, borç erteleme çalışmasının çiftçi ve hayvan üreticilerini bir nebze olsun rahatlayacağını kaydetti.


Hayvancılık sektöründeki çalışmalara alt yapı desteği sağladıklarını aktaran Güzel, 69 ildeki yaklaşık 900 bin üreticinin kuraklıktan  ve benzeri durumlardan etkilendiğine işaret etti.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67