İş-Kur'dan 150 bin kişiye iş müjdesi!

İş-Kur'dan 150 bin kişiye iş müjdesi!
İşsizlere müjde veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye İş Kurumu'nun (İş-Kur) 2010 yılında 150 bin kişiyi işe yerleştireceğini açıkladı.

Dinçer, 40 bin kayıt dışı çalışan işçiyi de kayıt altına alacaklarını kaydetti.


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Çalışma Bakanlığı ve bakanlığa bağlı kuruluşların bütçesini sunan Dinçer, önemli açıklamalarda bulundu. Küresel kriz sebebiyle işsizliğin Türkiye için ağır sonuçlar doğurduğunu kaydeden Dinçer, yılsonunda işsizliğin yüzde 14,8 civarında gerçekleşmesinin beklendiğini dile getirdi.

İşsizlikle mücadele kapsamında İş-Kur olarak önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Dinçer, kriz sebebiyle işini kaybetme aşamasına gelenlere kısa çalışma ödeneği verdiklerini dile getirdi.

Kısa çalışma maaşını 6 ay uzattıklarını aktaran Bakan Dinçer, "İhtiyaç olursa tekrar uzatabiliriz." dedi.

Kısa çalışma ödeneğinden şimdiye kadar 170 bin kişinin maaşlarını ödediklerini aktaran Dinçer, toplum yararına çalışma programıyla bugüne kadar 44 bin kişinin iş başı yaptığını ifade etti. Programın gelecek yıl da devam edeceğini vurgulayan Bakan, 120 bin kişiye geçici de olsa istihdam sağlayıp evlerine ekmek götürmelerini temin etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Eğitim programlarında 140 bin kişiyi eğittiklerini belirten Dinçer, 2010 yılında 200 binden fazla insanı yetiştireceklerini; tekstil, güvenlik, hasta ve çocuk bakımı, turizm, kaynakçılık, kişisel bakım ve kuaförlük, bilişim, mobilya, satış ve pazarlama, doğalgaz, sıhhi tesisat, iş makinesi operatörlüğü, lojistik alanlarında kalifiye personel yetiştirdiklerine dikkat çekti.

İşsizlikle ilgili yapısal sorunları çok kolay çözemeyeceklerine vurgu yapan Dinçer, "450 bin ile 500 bin kişiye istihdam oluşturmamıza rağmen piyasaya çok daha fazla kişi giriyor. İş gücü piyasasına 873 bin kişi katıldı. İşsizliği çözmek için ulusal düzeyde ortak projeler üretmeliyiz." diye konuştu.

Bakan Dinçer, İş-Kur'un gelecek yılki hedeflerinde mesleki eğitim, staj girişimcilik ve toplum yararına çalışma programlarından 216 bin işsiz yararlandırılması öngördüklerini kaydetti. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinde 214 bin kişinin yararlanacağına işaret eden Dinçer, kayıtlı işsizlerin işe yerleştirilmesi amacıyla 40 bin kişinin işe yerleştirileceğini Kuruma kayıtlı 150 bin işsize de iş bulacaklarını aktardı.

VATANDAŞ İHBAR ETTİ, 14 BİN KİŞİ SİGORTALI OLDU

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında kontrol memurlarınca son bir yılda toplam 34 bin 656 kayıt dışı çalışan ve 8 bin 554 kayıt dışı iş yeri tespit edildiği bilgisini veren Dinçer, Kurum müfettişlerince Ocak-Eylül 2009 dönemin itibariyle 427 iş yerinin tescilsiz, 4 bin 296 kişinin ise sigortasız olduğunun belirlendiğini açıkladı.
Dinçer, "ALO 170 Kayıt Dışı İstihdam Hattı'na Ocak-Eylül tarihleri arasında gelen 18 bin 231 kişi ile ilgili ihbar değerlendirildi. Bunlardan 7 bin 17'si sonuçlandı. 14 bin insan istihdam kaydı olarak alındı." diye konuştu. (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2009, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63