İşsizliği ve Kalifiye sıkıntısını KAMİF çözer mi?

İşsizliği ve Kalifiye sıkıntısını KAMİF çözer mi?

İnsan Kaynakları Fuarı ile hem işsizlik azaltılmaya çalışılacak,hem de işverenlerin kalifiye eleman sıkıntıları çözümlenmeye çalışılacak.


Fuarın çıkış noktasında işçi-işveren dengesi sağlanmaya çalışılırken,işçinin ev geçindirmeyen ücreti beğenmemesi,işverenin de kalifiye eleman diyerek ücreti az vermeye çalışması Fuarın soruna ne kadar çare olacağı kafalarda soru işaretleri bırakıyor.


Sorunların sadece Fuarla çözülemeyeceğini öncelikle işverenlerin kabul etmesi gerekir.Memeleketlerinden ekmek parası diyerek çoluk çocuğunu bırakıp kilometrelerce uzaklara gidenlerin önünü kesmenin yolunun paradan geçtiğini herkes biliyor.Bu tür işleri sadece İŞKUR Müdür'lüğüne atmanın bir fayda sağlamayacağını pekala  çok iyi biliniyor.İş arayanlarıında, masa başı,kasa başı isteklerinden vazgeçip uzman olduğu alanlarda,gerçekçi olarak iş aramaları gerekir.


 


Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından 26-27 Eylül tarihlerinde kentte düzenlenecek 2.  İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı ile iş verenlerle iş arayanlar buluşturularak, istihdama katkı sağlaması planlanıyor.


İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, bir tesiste düzenlediği basın toplantısında, "iş'te buluşma noktası" sloganıyla iş arayanların hayalindeki işte çalışmalarına olanak sağlayacak fuarı açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 


Fuarın bu yıl ikincisini düzenlediklerini anımsatan Yüce, geçtiğimiz yıl yapılan fuardan verim alındığı için ikincisini düzenlediklerini belirterek "Bu organizasyonla işletme sahipleri kamu kurum ve kuruluşları, STK'ları üniversite ve lise öğrencileri ile iş arayanları bir araya getirmek istiyoruz. Fuarda, iş verenlerimiz gelişen kent sanayisinde ihtiyaç duydukları ve temininde güçlük çektikleri iş gücünü bulma imkanına kavuşacaklardır" dedi.


Yüce, fuarda iş görüşmeleri, iş arama yöntemleri, engelli projelerine hibe, kariyer planlaması gibi parametrelerin işleneceğini vurguladı.


Fuarın her yönüyle istihdama katkı sağlayacağını vurgulayan Yüce, şunları kaydetti:


 


"Lise ve üniversite son sınıf veya mezun olan öğrenciler ile gençler çalışma hayatı hakkında bilgi sahibi olabilecek. Yine çalışabilecekleri ve staj yapabilecekleri firmalarla görüşerek meslek seçimi, firmaların çalışma şartları, gelecek vadeden meslekler hakkında bilgi sahibi olacaklar ve düzenlenecek konferans, panel ve söyleşilerle iş görüşmesi teknikleri, öz geçmiş doldurma ve iş arama becerilerinin geliştirmiş olacaklar."


Haber-Yorum

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63