'İtalyanlar’dan daha doğal dondurma üretiyoruz'

'İtalyanlar’dan daha doğal dondurma üretiyoruz'

MADO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Kanbur, İtalyanlar’a Kahramanmaraş Dondurmasını anlattı.


Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada “dodurma” denilince akla gelen ilk marka olan MADO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Kanbur, üretim tesislerini gezen İtalyan heyetin üyelerine, lezzetin sırrını anlattı.


İtalyanlar Mado’da


Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından uygulanan “Şehir Eşleştirme Programı” kapsamında, Kahramanmaraş’ın eşleştiği İtalya’nın Portici kentinden gelen heyet, ünlü “MADO” dondurmalarının üretildiği Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş’nin Gaziantep Yolu Üzerindeki tesislerini gezdi.


Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan, konuk heyette yer alan Portici Belediyesi Başkan Yardımcısı Aniello Pignalosa, Portici şehri Finans Departmanı Başkanı Salvatore Nacarlo, AB İşleri Danışmanı Simone d'Antonio ile Kent Konseyi Üyesi  Pasquale Sannino, Karamamaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sıddık Ciğer, MADO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Kanbur tarafından konuk edildi.


MADO nasıl  bu kadar büyüdü?


Konuk heyet, Atila Kanbur’a önce “Nasıl bu kadar büyüdüklerini” sordu.  Kanbur ise, 4. nesil olarak işin başında bulunduklarını anlattı. İşin temelinde işi sevmek yattığını anlatan Kanbur, hayal edilemeyen hiç bir şeyin  başarılamayacağının altını çizdi. 


Makam koltuğunun arkasındaki yazı


Makam koltuğunun arkasında “Bugün çalışın, yatmak için mezarda çok vaktiniz olacak” yazısı yer alan Atilla Kanbur, esprili kişiliği ile İtalyanlar’ı güldürürken, lezzetin sırrını da anlattı. İtalya ile Türkiye’nin ortak noktasının dondurma olduğunu belirten Kanbur, “Roma ile Kahramanmaraş’ın adı dondurma ile özdeşleşmiştir. Roma’nın en büyük dondurma salonunun kapısındaki dev levhada dondurmanın her dildeki adı yazar, Türkiye’de de Kahramanmaraş’ta dövme dondurma imal edildiği yazar” dedi.


Roma ve Maraş dondurması arasındaki fark


Kanbur, Roma’da üretilen dondurma ile Kahramanmaraş dondurmasını birbirinden ayıran en önemli özelliğin Maraş dondurmasının natürelliği olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:


“Bizim dondurmamız tamamen natürel bir dondurma. Dondurmamızın da olmazsa olmazı keçi sütü. En güzel süt manda, sonra koyun sonra Keçi sütüdür ancak, aroması en yüksek süt, keçidedir.  Çünkü, keçi seçici bir hayvandır. Her bulduğunu yemez, dağlardaki nadide bitkileri yer. Nasıl ki bir anne soğan sarımsak yediğinde sütü kokar ve tadı kaçarsa, hayvanlar için de böyledir.  Keçi bizim Maraşımızın uçsuz bucaksız dağlarındaki en nadide ve endemik bitkilerle beslenir”


“Her şeyin birincisi Maraş’ta olur”


“Her şeyin birincisi Maraş’ta olur, adamın bile” diye espiri de yaparak heyetteki İtalyanlar’ı güldüren Atila Kanbur, renkli sohbetleriyle İtalyanlar’a hoşça vakit geçirtip, anılarından da anekdotlar anlattı. Heyeti, MADO’da konuk da eden Kanbur, “Biz yurt dışındaki fuarlarda dondurmamız ile önce ülkemizin, sonra şehrimizin daha sonra markamızın reklamını yapıyoruz” dedi.


Saatte 5 ton üretim


Tesislerinde yaz aylarında 24 saat üretim yapıldığını ve satte 5 ton üretim gerçekleştirildiğini belirten Atila Kanbur, nüfusa oranlama ile yapılan araştırmalara göre dondurmanın en fazla üretim ve tüketiminin Kahramanmaraş’ta olduğunu bildirdi.  Kahramanmaraş’ın yine nüfusa oranlandığında tüketimde Kanada, Amerika ve İngiltere’yi geçtiğini bildirdi.


“Türkler dondurmanın mucididir” diyemeyeceğini ancak, dondurmanın Avrupa’dan önce Türkiye’de üretildiğini belirten Atila Kanbur, “Çünkü, her şeyin başlangıcı Orta Asya’dır. Orta Asya’dan Anadolu’ya buradan Avrupa’ya geçmiştir. Yani biz Roma'dan önce dondurma ürettik” dedi


KMTSO ve Valilik Ev Sahipliği Yaptı


Dört günlük gezi süresince, heyete Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Dr.Erkan Bulgan,  KMTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Furkan Bayazıt, Sıddık Ciğer, Mehmet Akif Gölcü ve Salih Ziya Gümüşer, Kahramanmaraş Valiliği Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Tayfur Can, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi Proje Uzmanı Sinan El eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63