Kaç kilogram istenirse ona göre üretiyor

Kaç kilogram istenirse ona göre üretiyor

Çekirdeksiz ve her tarafı aynı lezzette karpuz yetiştiren firma, 3 ile 7 kilo arasında istenilen ağırlıkta ve standart boyutta karpuz üretiyor.ANTALYA (AA) - Antalya'da çekirdeksiz karpuz üretimi yapan firma, karpuzun ağırlığını da müşterilerinin talebine göre belirliyor. 


Tarım sektöründe faaliyet gösteren Despak firması Genel Müdürü Durali Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışında çekirdeksiz ya da az çekirdekli ve lezzetli karpuz konseptinin gelişmesi üzerine yaklaşık 4 yıl önce Türkiye'de de çekirdeksiz ve tatlı karpuz üretimi konusunda çalışma başlattıklarını söyledi. 


Üretim aşamasında karpuzun konforlu tüketimi, lezzeti ve kolay saklanabilmesi gibi unsurları ön planda tuttuklarını anlatan Doğan, melezleme şekliyle oluşturulan tohumdan çekirdeksiz ve her yeri lezzetli karpuz ürettiklerini kaydetti.


Deneme ürünlerini geçen yıl elde ettiklerini, bu yıl ise ticari faaliyete başlandığını dile getiren Doğan, "Bal gibi karpuz" anlamına gelen "Balkar" ismi verdikleri karpuzdan 6 bin ton ürettiklerini, gelecek yıl bu miktarı 8 bin tona çıkarmayı planladıklarını bildirdi. 


Doğan, insanlara lezzetli karpuz tüketme garantisi verdiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle sürdürdü:


"Bir yerden karpuz alıyoruz, ikinci hafta yeniden oraya gidiyoruz ama aldığımız karpuz aynı lezzette olmuyor. Ya da son yıllarda hep eski karpuzların lezzetinin olmamasından yakınıyoruz. 'Balkar' karpuzla bunların önüne geçiyoruz. Alınan her karpuzun lezzetli olduğunun garantisini veriyoruz. Ayrıca genellikle karpuzun ortası tatlı ama kenar tarafları tatsız olur. Balkar'da kenarları da ortası gibi tatlı."


Karpuzun ortalama 5 kilo ağırlığında olduğunu bildiren Doğan, 3 ile 7 kiloya kadar üretim yaptıklarını, istenilen ağırlıkta standart boyutta karpuz üretimi yapabildiklerini kaydetti. Bu şekilde karpuzların daha kolay taşınıp saklanabildiğine işaret eden Doğan, "Biz tüketiciye bir konfor sunuyoruz. 15 kiloya aldığınız karpuzu ne taşıyabiliyorsunuz ne de dolapta yer bulabiliyorsunuz ama 3 kiloluk bir 'Balkar'ı kısa sürede tüketebiliyorsunuz" diye konuştu. 


Karpuzun kabuğunun da normal karpuzlara göre ince olduğunu belirten Doğan, raf ömrü uzun olan ve müşterisine lezzet garantisi sunuan karpuzun fiyatının ise normal karpuza göre yüzde 20 daha pahalı olduğunu anlattı. Üretilen karpuzun iç piyasaya sunduklarını belirten Doğan, çekirdeksiz karpuzun ülke genelindeki marketlerde bulunabileceğini söyledi. 


Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66