Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor!

Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor!

Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor Projesi Kapsamında Türkoğlu Yeşil Yöre Mahallesi Kadın Çiftçilerine Yönelik Kekik Yetiştiriciliği Çiftçi Toplantısı Yapıldı.


İl Müdürlüğümüzce tütün yetiştiriciliğinin yerine alternatif ürün olarak kekik yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesi ve kadın çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşuyor projeleri kapsamında, Onikişubat İlçesi Çamlıbel Mahallesinde 2,5 dekar, Hacımustafa mahallesinde 3 dekar ve Türkoğlu İlçesi Yeşilyöre mahallesinde 10 Dekar olmak üzere toplam 15,5 dekarlık bir alanda demonstrasyon alanı kurulmuş ve yapılan bu çalışmalarla kekik yetiştiriciliği yaygınlaştırılarak daha geniş alanlarda yetiştiricilik yapılması planlanmaktadır.


Bu kapsamında Türkoğlu Yeşilyöre mahallesinde kadın çiftçilere yönelik yapılan çiftçi toplantısında Tarımsal Araştırma Enstitüsü Elemanlarından Muzaffer Özdemir, kekik yetiştiriciliği yetiştirme tekniği, gübreleme, sulama, hasat tekniği hakkında bilgiler verdi.


Toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mehmet Kocabaş, K.T.V Şube Müdürü Sadık Yılmaz Güllü, Türkoğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halil Burç, İl Müdürlüğümüz ve Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünden konu uzmanları ile kekik demontrasyonu kurulan Yeşilyöre’den kadın çiftçiler katıldı.


Yapılan toplantıda konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Kocabaş; Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında çiftçilerimizi tarımsal yeniliklerle buluşturmak ve onlara yardımcı olmak için yapılan çiftçi eğitim toplantılarının son derece önemli olduğunu vurgulayan Kocabaş, toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.


Ayrıca kekik yetiştiriciliği hakkında hazırlanan lifletler dağıtılarak, oluşturulan demonstrasyon alanı kadın çiftçilere gezdirildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66