Kahramanmaraş'ta genç kızlar sandıksız, o meslek ustasız kalacak!

Kahramanmaraş'ta baba mesleği olan oymacılık ve çeyiz sanatını 50 senedir sürdürmekte olan sandıkçı Remzi Gözükara, mesleğin neredeyse unutulmaya yüz tuttuğunu ifade ederek bu işin okulunun açılması hakkında bir talepte bulundu.

Kahramanmaraş'ta genç kızlar sandıksız, o meslek ustasız kalacak!

Kahramanmaraş'ın en eski mahallelerinden birisi olan Dumlupınar mahallesinde baba mesleğini yaşatan Remzi Gözükara, 50 yıldan beri bu mesleği yaptığını söyledi. Oymacılığın dedesinden kalan bir meslek olduğunu belirten Gözükara, ''Dedemden babama, babamdan bana, benden de oğluma şu anda devam ettiriyoruz. İnşallah bundan sonra da torunum devam ettirecek. Mesleğimiz çok güzel bir meslek, güzel insanlarla tanışırsın'' dedi.

Bizim çeyiz sandıklarımızın yüzde 90'ı el elemeğidir diyen Remzi Gözükara, ''Cevizden yapıyoruz biz bunu. Bu şekilde daha uzun süre muhafaza altında kalabiliyor. Ceviz ağacı sert oluyor bu yüzden yapımı da zor. Bayağı bir el emeği istiyor. Bir sandığı yapmak bir haftadan başlıyor 15-20 güne kadar sürüyor. Bunlar bizim el emeği göz nurumuz. Hepsinin kalıpları var, önce çiziyoruz sonra oyarız. Bunun korumasını atarız. Bu şekilde kademe kademe tamamlarız'' ifadelerine yer verdi. 

Meslekte eleman yetişmediği için unutulmaya yüz tuttuğunu belirten Gözükara, ''Ben bu mesleğin okulunun olmasını, mesleğin ölmemesini istiyorum. Delikanlılar okulda yetişip, bu mesleği yapsınlar. Maalesef bazı mesleklerde olduğu gibi bizim mesleğimizde ölmeye yüz tuttu. Bu mesleklere sahip çıkılmasını istiyorum. Biz şu anda elemanda yetiştiremiyoruz. Kazancı olmadığı için kimse çocuğunu bu mesleğe vermek istemiyor'' diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66