KALİDA bütün kalbiyle 'Evet' diyor!...

KALİDA bütün kalbiyle 'Evet' diyor!...

Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA) Başkanı Osman Gemci, “Darbe anayasalarının geride bırakılmasını istiyoruz, referanduma bütün kalbimizle evet diyoruz” dedi.

Gemci, darbe anayasalarının geride bırakılıp, demokratik modern standartların ve hukuk devleti anlayışının yükseltilmesini istediklerini söyledi. Kaosun ve kargaşanın olmadığı, daha çok istihdamın oluşturulup, işsizliğin önüne geçildiği günleri özlemle beklediklerini kaydeden Gemci, “Bütün kalbimizle bu referanduma evet diyoruz.” dedi.

Yönetim kurulu üyelerinin de desteklediği anayasa değişikliği paketiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gemci, referandum sürecinin, son 50 yılın en mühim zaman dilimini oluşturduğuna dikkat çekti.

Yıllardır, aydınların, işadamlarının, bürokratların ifade ettikleri, ancak bir türlü sonuca ulaşamadıkları çok önemli meselelerin bugün referandum adı altında halkın tercihine sunulduğunu belirten Gemci şu açıklamada bulundu:

“İçeriği çok fazla konuşulmayan, siyasi ve ideolojik anlayışların kurbanı edilmeye çalışılan bu düzenleme, 12 Eylül’de necip milletimizin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Milletimizin sandıktaki tercihi ülke istikbalinde ya yeni ufukların açılmasına vesile olacak ya da sokaklarda kaosun ve kargaşa ortamının oluşmasına sebep olacaktır.”

Siyasi partilerin meseleye bakışlarının dar, sığ ve bulanık bir tablo arz ettiğini vurgulayan Gemci, anayasa değişikliklerinin partiler üstü bir olay olduğunu, asla siyasi bir tercih olmadığını ifade etti. Evet ya da hayır diyeceklerin, siyasi tercihlerinden dolayı oy vermeyi 2011 seçimlerine bırakması gerektiğini dile getiren Gemci, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Benim pişirmediğim yemeği yemem anlayışı ve ya ‘Sunulan paket bal sürülmüş zehirdir.’ korkusu ve vehmi ile hareket edip ön yargıların kurbanı edilmeye çalışılan bu tarihi fırsat, maddeleri tek tek incelendiğinde yetersiz olsa da hayati bir adımdır. Anayasa yapma çalışmalarının bütününün, darbelerden sonra atanmışlar tarafından teşekkül ettirildiği göz önünde bulundurulduğunda, cumhuriyet tarihimizde ilk defa TBMM bir anayasa yapma teşebbüsüne soyundu. Bu reform paketi daha liberal ve daha hürriyetçi, ferdi hakların artırıldığı; en önemlisi de demokrasinin güçlendiği bir anayasa paketi olacaktır. Bu anayasa değişikliğindeki maddeleri KALİDA olarak kalben ve mantıken destekliyoruz.”

Bundan sonra esnafın, sanatkârın, tüccarın, sanayicinin hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarında söz sahibi olmasını istediklerinin altını çizen Gemci, “Darbe anayasalarının geride bırakılıp demokratik modern standartların ve hukuk devleti anlayışının yükseltilmesini istiyoruz. Halkın temsilcisi olan meclisin aldığı karaların yüksek mahkemelerce iptal edilmesini, Yüksek Askeri Şura’ların ardından sonra düşüncelerinden dolayı subayların görevlerinden uzaklaştırılmasını, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kendilerini ayrıcalıklı gören kurumların, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi hesap vermesini ve bütün harcamaların şeffaf ve denetlenebilir olmasını istediklerine de vurgu yapan Gemci, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kaosun ve kargaşanın olmadığı, siyasi istikrarların atmosferinde, seçimlerin vaktinde yapıldığı ve daha çok istihdamın oluşturulduğu ve işsizliğin önüne geçildiği günleri özlemle bekliyoruz. Daha fazla demokrasi, özgürlük ve herkesin düşüncesini özgürce ifade edebildiği müreffeh yarınlar için bütün kalbimizle bu referanduma evet diyoruz.” (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2010, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63