KALİDA Etiyopya'da çok sıcak karşılandı

KALİDA Etiyopya'da çok sıcak karşılandı

Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği üyesi bir grup işadamı ticari imkânları yerinde görmek maksadı ile Etiyopya’ya iş gezisi düzenledi.

Başbakan yardımcısı Girma BİRU’nun daveti üzerine gerçekleşen gezide heyet Tekstil Bakanı Tadeuse HAİLE, Maden ve Enerji bakanı Alemageh TEGENU, Tarım Bakanı Abera DERESA Tarafından kabul edilip ülkenin yatırımları hakkında bilgilendirildi. Pek çok sanayi tesisinde ve 6.000 hektar büyüklüğünde bir pamuk çiftliğinde incelemelerde bulunan heyet üyeleri Türk yatırımcıların da tesislerinde gezme imkânı buldu. Özelleştirme dairesi yetkililerinden brifing alan işadamları yol ve alt yapı ihaleleri için devlet yetkililerinden davet aldı.

Ülkenin altın, kömür, bakır, mermer vb. maden yataklarının zengin olduğu fakat genellikle Çin Hindistanlılar tarafından işletildiği belirten Maden Bakanlığı yetkilileri bu alanda da Türk yatırımcılarını görmek istediklerini belirttiler. Etiyopya Büyük elçiliği ve TİKA bürolarında ziyarette bulunan heyet Türkiye ve Etiyopya ilişkileri hakkından bilgi edindiler. Türk girişimcilerin açmış olduğu Necaşi Türk Etiyopya okullarında ziyarette bulunan heyet Türkçe konuşan Etiyopyalı çocuklar ile yakından ilgilendi.

Heyet onuruna akşam yemeği veren Girma BİRU Kahramanmaraş ziyaretinden çok etkilendiğini ve Kahramanmaraşlı sanayicinin ülkesine beklediğini belirtti.


Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2008, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63