KALİDA üyeleri 19.Ticaret köprüsüne katıldı

KALİDA üyeleri 19.Ticaret köprüsüne katıldı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) 19.Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü programına, Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA) Gıda-Tarım Komitesi üyesi firmaların katıldığı belirtildi.


KALİDA Gıda-Tarım Komitesi Başkanı Âdem Türkben, yaptığı açıklamada, TUSKON’un ev sahipliğindeki Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü programına 130 ülkeden bin 450, Türkiye’den bin 500 firma katıldığını anımsattı. Etkinlikte 25 bin ikili görüşme gerçekleştirilerek, önemli işbirliklerine imza atıldığını anlatan Türkben, programa KALİDA üyesi firmaların iştirak ettiğini ifade etti.


Türkben, şöyle dedi: “İki gün boyunca üyelerimizin her biri yaklaşık 25’e yakın firma ile iş görüşmesi gerçekleştirdi. Bu program, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlamakta ve ülkenin ihracatını artırmasında önemli bir misyonu üstlenmekte. Dünyada artık mesafeler kısaldı, KALİDA olarak dünya pazarını üyelerimizin ayağına getirip hem ticari kazanımlar elde etmenin gerekliliğini hem de vizyonu olanın başaracağını göstermek istedik. Zirvede gördük ki üye iş adamlarımız, ürettikleri mallarını yurt dışına satmak için ciddi gayret gösteriyor. Birçok firmamız ihracat yaptığı ülkelerin sayısını artırırken kimileri de ilk defa ihracatın kapılarını araladı. Yurt dışından gelen bin 450 firmanın tamamının ithalatçı olmasıyla bu organizasyonun Türkiye ve KOBİ’lerimiz için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Değişen ve gelişen dünya ekonomisinde Türkiye’nin hak ettiği yere gelmesine, bu tür organizasyonların katkı yapacağına inanıyorum.”


Türkben, TUSKON’un, 2011’den itibaren ticaret buluşmalarını sektörel olarak düzenlemeye başladığını anlatarak, “Bugün, daha önce gıda, inşaat ve tekstil başta olmak üzere farklı sektörler odaklı düzenlenen dünya köprülerinin 19.'su için birlikteyiz. Gıda, hızlı tüketim mamulleri, tarım ve ilgili makinalar olarak belirlediğimiz bu ticaret köprüsü, 1904 uluslararası ve yerel firmayı bir araya getiriyor. Gıda, tarım, hızlı tüketim mamulleri ve ilgili makineler sektörlerine odaklanılan bu programa Latin Amerika'dan 55, Asya Pasifik'ten 221, Afrika'dan 676, Orta Doğu'dan 31, Avrupa ve Balkanlar'dan 110, Avrasya' dan 306 ve Kuzey Amerika'dan 20 iş insanı olmak üzere toplam bin 453 kişi iştirak etti.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63