Kara bulutlar dağıldı, dolar dibe vurdu

Kara bulutlar dağıldı, dolar dibe vurdu

Hem yurtdışındaki havanın düzelmesi hem de içeride kapatma davasına ilişkin olumlu beklentiler doları son 4.5 ayın dibine indirdi. Dolar bugün sabah saatlerinde 1.20 sınırına kadar geriledi.

ABD'nin zora düşen iki mortgage şirketine destek vermesi, beklenenden iyi gelen bilançolar ve tepki alımlarının yukarıya taşıdığı global borsaların yanında içeride de olumlu rüzgarlar esiyor. Bir süredir piyasalar üzerinde dolaşan kara bulutlar şimdilik dağılmış görünüyor.

Anayasa Mahkemesi'nin AKP hakkındaki kapatma davasının sonuna yaklaşması ve partinin kapatılmayabileceği yönündeki yorumlar, özellikle yabancı yatırımcıları hareketlendirdi. Türkiye'ye yeni para getiren yatırımcıolar hem borsaya hem de bonoya yönelirken bir taraftan hisseleri yükseltiyor, diğer taraftan faizleri düşürüyor. Aynı şekilde dolarda da çarpıcı bir düşüş izleniyor.

Henüz iki hafta önce 1.25'in üzerini zorlayan dolar kuru bugün 1.20 sınırına kadar geriledi. Sabah 1.2020'ye kadar gerileyen dolar daha sonra hafifçe toparlanarak öğle saatlerine doğru 1.2050-1.2080 bölgesinde dengelendi.

Dolar Mart başından bu yana en düşük seviyesine gerilerken, uzmanlar düşüşün devam edebileceğini belirtiyor. Özellikle bugün yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan yarım puanlık bir indirim kararının çıkması doları 1.20'nin altına indirebilir.

1.2050 KRİTİK SEVİYE

Abank Döviz Masası Müdürü Sevgi Aytekin, dolarda 1.20'nin altının mümkün olduğuna dikkat çekti. Aytekin, Cnbc-e'ye yaptığı açıklamada, "Teknik olarak bakarsak dolar 1.18'lere kadar gelebilir" dedi.

Aytekin, "yurtdışının çok fazla düzelmesi piyasada etkili oluyor. Ayrıca AKP'nin kapatılma davası ile ilgili olumlu beklentiler de belirleyici. Yüksek faizlerin de etkisi ile bu iyimser hava kurda düşüşe neden olabilir" diye konuştu.

HSBC Bank'ın yayınladığı raporda ise 1.2050 seviyesine dikkat çekildi. Raporda, "Dolar Mart ayında yaşadığı sert yükselişin sonrasında gelen gevşeme ile iki kez 1.2050 seviyesine kadar gerilemiş ve bu seviyeden alımlarla karşılaşmıştı. Bu nedenle, 1.2050 seviyesinin aşağı yönde kırılıp kırılmayacağı teknik açıdan büyük bir önem taşıyor" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2008, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66