KATSO üyelerine leasing yoluyla finans desteği

KATSO üyelerine leasing yoluyla finans desteği

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), üyelerine uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla Aklease ile leasing yoluyla finansman desteği için protokol imzaladı.

Üyelerine uygun koşullarda finansman desteği sağlamak için bazı kurumlarla protokoller imzalayan KMTSO, bu kapsamda Aklease ile yeni bir protokol imzaladı. Son bir kaç yıldır ticaret ve sanayi odaları ile gerçekleştirdiği protokollerle yatırımcılara destek veren Aklease, KMTSO üyelerine cazip ödeme koşulları sunuyor. KATSO Başkan Vekili Mehmet Fethi Arifioğlu ile Aklease Genel Müdürü Gülsün Lenger tarafından imzalanan protokole göre; leasing şartlarının içeriğinde eşit taksitler halinde geri ödeme yapılacak. Üyelere YTL ve döviz olarak leasing kullandırımının yanı sıra YTL ve dövizde leasing şirketinin cari faiz oranından %0,5 indirim sağlanacak. Faiz oranı vade sonuna kadar sabit tutulacak.

İmza töreninde konuşan KATSO Başkan Vekili Mehmet Fethi Arifioğlu, leasing yönteminin sanayici tarafından sık kullanıldığına dikkat çekti.

Aklease Genel Müdürü Gülsün Lenger, Aklease’in 183 milyon YTL özkaynak ve 760 milyon YTL aktif büyüklüğü ile sektörün önde gelen kuruluşları arasında yer aldığını belirterek, “2005 yılında Akbank’ın yüzde 100 iştiraki olduktan sonra hızlı bir büyüme sürecine girdik. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Konya, İzmir ve Samsun’da oluşturulan temsilcilikler ve Akbank’ın yaygın şube ağıyla Türkiye’nin her yerinde yatırımcılara finansal kiralama hizmeti vermeye başladık” dedi.

Aklease’in, 2004 yılında 170 milyon YTL olan net kira alacaklarının 2008 Nisan sonu itibariyle 760 Milyon YTL’ye ulaştığını ifade eden Lenger, leasingdeki KDV değişikliği ile ilgili olarak da şunları söyledi: “KDV değişikliği sonrası yoğun müşteri ziyaretleri yaparak, KDV artışı ile ilgili olumsuz algılamanın dağılması için yatırımcıları bilgilendiriyoruz. Firmalar bu süre içerisinde sabit kıymet yatırımları için en uygun finansman modelinin leasing olduğunu gördüler. Aklease olarak uzun vadeli uygun maliyetli fonlama imkanlarından yararlanıyoruz. Dolayısıyla Aklease faiz oranları ve vadeleri yatırımcıya çok cazip geliyor.”

Aklease Genel Müdürü Gülsün Lenger, oda üyelerinin finansmandan yararlanabilmesi için iflas etmiş olmaması, konkordatoya ve tasfiyeye girmemiş olması, devlet ihalelerinden yasaklı olmaması ve ticari açıdan faal durumda olması gerekiyor.

Üyelere kullandırılacak leasing teminatında, kira sözleşmesine ilave olarak kefalet, ipotek ile vadeli mevduat (TL veya döviz), hisse senedi, devlet tahvili, hazine bonosu, eurobond rehni ve leasing şirketinin talep edeceği diğer teminatların alınabileceği de vurgulandı.

Protokolün imzalanmasının ardından KATSO Meclis salonunda konferans düzenlendi. Çok sayıda işadamının katıldığı konferansta Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy “Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Gelişmeler”, Aklease Genel Müdürü Gülsün Lenger ise “KDV Değişikliği Sonrası Leasing Uygulamaları” konulu birer konuşma yaptı. Konferans, konuşmaların ardından soru-cevap bölümüyle sona erdi. (Ajans 46 - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2008, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner20

banner72

banner73