'Kazanan demokrasi ve Türkiye olmuştur'

'Kazanan demokrasi ve Türkiye olmuştur'

AK Parti'ye açılan kapatma davası sonrası Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı. Konu ile ilgili açıklama yapan MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ejder Karaboğa, “Ülke demokrasisi, halkımızın iradesi ve sağduyunun galip gelmesi açısından oldukça önemli bir karar çıkmıştır” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Kahramanmaraş Şubesi (MÜSİAD) Başkanı Ejder Karaboğa Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bu karar, sonuçları itibariyle bizim de olmasını temenni ettiğimiz bir karardı. Kararın bu şekilde tecelli etmiş olmasından dolayı Kahraman Kentimiz ve ülkemiz adına, ülkemizin demokrasisi adına, halkın iradesinin çiğnenmemiş olması adına, sağduyunun galip gelmesi adına memnuniyet duyuyoruz. Her ne kadar bıçak sırtı bir oylamayla bu karar alınmış olsa da sonuçları bakımından ülkemizin müspet yönde etkileneceğini, demokrasi ve istikrarın önünün açılacağını düşünüyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.”

Karaboğa sözlerine şöyle devam etti:

"Memleketimizde, son 4,5 aydır papatya falı bakar gibi “ümitle, ümitsizlik” arasında gidip gelinmiştir. Dünyanın finansal kriz gibi, enerji, emtia ve gıda fiyat artışları gibi birçok sorunla uğraştığı bir dönemde, hepimiz bütün enerjimizi bu konuya harcadık. Halbuki, Türkiye olarak gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşmak için bütün bunlar bir yana tam ve kesintisiz demokrasi içinde bütün gücümüzle ilerlemeyi düşünmemiz gerekirdi. Umarız bundan sonra hedefe kilitlenilir ve şu ana kadar düzeltilmiş olan makro ekonomik dengelerin yanında, yapılacak mikro reformlarla reel sektörün gelişmesine yönelik çalışmalar hızlandırılır."

Bütün bunların yanında yeni bir Anayasa hazırlamanın da gereğine değinen MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Karaboğa, “Anayasa Mahkemesi tarafından AK Partinin kapatılmaması yönünde verilen kararın, bıçak sırt çıkması, sadece davaya muhatap olan partiyi değil, aslında bütün partileri düşündürmelidir. Artık bundan sonra vakit kaybetmeden, siyasi partilerin kapatılma merciinin milli irade, siyasi rekabet alanının ise TBMM olduğu gerçeğini dikkate alan Yeni Siyasi Partiler Kanunuyla beraber, Yeni Anayasanın hazırlanması gereği bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

Karaboğa açıklamasını şöyle tamamladı:

"Öte yandan, AB ile müzakereleri sürdürdüğümüz bu süreçte özgürlüklerin daha fazla dile getirildiği ve demokrasinin tam anlamıyla işlediği bir ortamın oluşturulması siyasi iradenin öncelikli hedefleri arasında olmalıdır.

Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak, bundan sonra ülkemizde demokrasisin tam olarak tesis edilmesini ve istikrarının artık istisna değil kalıcı olmasını ümit ediyor, kararın ülkemiz için hayırlı olmasını bir kez daha temenni ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2008, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66