Kılavuzlu Tünelini “Zeugma” Açıyor…

Kılavuzlu Tünelini “Zeugma” Açıyor…

Kılavuzlu Sulaması inşaatında, tünel açma makinesi Zeugma’nın kurulumu tamamlandı…


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illerine hizmet verecek olan Kılavuzlu Sulaması inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı 1. Kısım İnşaatı kapsamında bulunan 2 nolu tüneli “Zeugma” olarak isimlendirilen tünel açma makinası delecek.


Zeugma’nın Kurulumu Tamamlandı


Kahramanmaraş Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı 1. Kısım İnşaatında yer alan kanalın 65 bin ile 70 bininci metreleri arasında bulunan 2 nolu tünelin (Belören Tüneli) yapımında çalıştırılacak olan Tünel Açma Makinesi’nin (TAM) kurulumu tamamlandı.


5 bin 450 metre uzunluğundaki Belören Tüneli’nin açılmasında Türkiye’deki mevcut tünel açma koşulları ile yaşanan deneyimler göz önünde bulundurulduğunda “Zeugma”nın kullanılması uygun görüldü.


Yaklaşık 1 Milyon 350 Bin Dekar Tarım Arazisi Suya Kavuşacak


Hizmete aldığı tesisler ile ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan DSİ, inşa ettiği Kılavuzlu Sulamasını tamamlayarak Kahramanmaraş’ta 270 bin 950 dekar, Gaziantep ve Hatay illerinde ise toplam 1 milyon 76 bin 500 dekar tarım arazisini suya kavuşturacak. Ayrıca Kılavuzlu Projesi ile 72 bin dekar arazi taşkınlardan korunacak.


Ülke Ekonomisine Yılda 282 Milyon Lira Katkı Sağlanacak


Kılavuzlu Sulaması’nın tamamlanması ile sulu tarım ve verimlilik artışı sağlanacak. Ülke ekonomisine yılda ortalama 282 milyon lira gelir artışı sağlanacak. Ayrıca, proje ile bölgede ki istihdam artışına da yaklaşık 122 bin kişilik bir katkı sağlanması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 11:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
halıl kesme
halıl kesme - 6 yıl Önce

Zeugma ıle yer altında ilerlemeye devam ediyoruz

SIRADAKİ HABER

banner63