KMESOB'tan KATSO'ya 'Hayırlı Olsun' ziyareti

KMESOB'tan KATSO'ya 'Hayırlı Olsun' ziyareti

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu ve kent merkezindeki esnaf odalarının başkanları, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanlığına yeniden seçilen Mehmet Balduk’a ‘hayırlı olsunziyaretinde bulundu.

KATSO Yönetim Kurulu odasında gerçekleşen ‘hayırlı olsun’ ziyaretine KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu, KMESOB Yönetim Kurulu Üyeleri ve KMESOB’a bağlı merkez ilçe oda başkanları katıldı.

Balduk, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirirken, esnaf ve sanatkarı hiçbir zaman ayırt etmediklerinin altını çizdi. KMESOB heyeti ile sohbet eden Balduk, küresel kriz ile ilgili soruları cevapladı. Balduk, “Bu kriz sadece Türkiye’de değil; tüm dünyada yaşanıyor. Herkes etkilendi. Ben Türkiye’de ve dünyada son 30 yılda yaşanan tüm krizlere şahit oldum. Bu kriz diğerlerinden çok farklı. Özel sektör krize borçlu yakalandı. İçerde, tüketecek kitle borçlu. İç tüketim bu yüzden canlanmıyor. Dışarıdan da talep yok. Bu işin nereye gideceği belli değil. Ancak ABD ve dünya ticaretinde bazı olumlu sinyaller gelmeye başladı. İnşallah krizden en az etkilenerek çıkarız. Ben girişimci ve genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın geleceğinden umutluyum.” diye konuştu. Kahramanmaraş’ın krizden yeni etkilenmeye başladığını vurgulayan Balduk, 2009 yılının ocak ve şubat ayında istihdamın 10 bin kişi düştüğünü sözlerine ekledi.

KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu, ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ahilik kültürünü yaşatan, ekonomiye katkı sağlayan, esnaf ve sanatkârlarımız adına, oda başkanlarımızla birlikte bu memleketin gururu olan sizi yeniden bu göreve seçilmenizden dolayı tebrik ederiz. Siz, Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığını büyük özveri ve başarılı şekilde yürütüyorsunuz. Kentimizin sorunlarını Ankara’ya taşıyarak gündem oluşturuyor, çözümüne yardımcı oluyorsunuz. Bu memleketin sizin gibi değerlere ihtiyacı var.”

Küresel kriz sonrasında yaşanan gelişmelerin esnaf ve sanatkârı derinden etkilediğini kaydeden Kuybu; “Küresel kriz, maalesef esnaf ve sanatkarlarımızı çok kötü etkiledi. Sanayici ve işadamlarımızın yanında çalışan işçiler, kriz nedeniyle işten çıkartılmak zorunda kaldılar. Dolayısıyla esnaf ve sanatkarlarımız bu durumdan etkilendi. Çünkü Kahramanmaraş’ta fabrikada çalışan işçimizin parası direkt olarak esnaf ve sanatkârlarımıza gidiyordu” dedi.


Konuşmaların ardından Kuybu, Mehmet Balduk’a kendi resminin işlendiği bakır tepsi ve oyma sandık hediye etti. KATSO Başkanı Mehmet Balduk ve Oda başkanları daha sonra günün anısına bir hatıra fotoğrafı çektirdiler. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2009, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67