KOBİ'ler irtibat ofisleriyle dünyaya açılacak

KOBİ'ler irtibat ofisleriyle dünyaya açılacak

KOBİ'leri dünyaya açmayı planlayan GTO, yurt dışında irtibat ofisleri kuruyor.


GAZİANTEP (AA) - Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ), dünyaya açmayı planlayan Gaziantep Ticaret Odası (GTO), yurt dışında irtibat ofisleri kurmaya başladı.


Çalışmalarına Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülkelerden Irak'la başlayan GTO, Erbil'in hemen ardından Rusya'ya da irtibat ofisi açmaya hazırlanıyor. Erbil'de 9 Nisan'da hizmete başlayacak ofis, KOBİ'lere Irak'ta yol haritası çizecek.


GTO Başkanı Eyüp Bartık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı ülkelere kurulacak irtibat ofisleriyle KOBİ'leri dünyaya açacaklarını söyledi.


İhracatı olmazsa olmazların başında gördüklerini belirten Bartık, ihracatı olmayan ülkenin kalkınamayacağını ifade etti. İhracatı daha da artırmak gerektiğine işaret eden Bartık, bunun için de irtibat ofisleri açmaya karar verdiklerini kaydetti.


İlk irtibat ofisini Erbil'de açtıklarını vurgulayan Bartık, şöyle devam etti:


"Gaziantep en fazla ihracatı Irak'a yapıyor. Ülkemizin de en fazla ihracat yaptığı ülkelerden biri Irak. Hiç gitmeden bu kadar satış yaptığımız ülkeye acaba gidersek ne olur. Küresel ligde oynayabileceğimiz penye ve konfeksiyon gibi sektörlerimiz var. Bu konuda Gaziantep çok iyi ama iyi markalar oluşturamadı. İhracatı da direkt yapamıyor. Triko üretiminde iyiyiz ancak işletmeler kendini geliştiremedi. Bunların ufkunun açılması gerekiyor. Ayakkabı sektöründe de iyi bir noktadayız. Dünyada ayakkabı çok pahalı, biz o lige girmek zorundayız. Buna da yine Erbil'den başlayacağız."


Ofisler aracılığıyla KOBİ'lere yol göstereceklerini dile getiren Bartık, "Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri ihracata alıştırmak istiyoruz. Yıllardan beri Irak'a ihracat yapıyoruz ama gitmemişiz. Gitmemiz gerekiyor. Büyükler zaten ihracat yapıyor, biz küçükleri büyütme peşindeyiz. Bunu da ihracatla yapabiliriz" dedi.


Üyelerinin yaptığı işe göre Irak pazarı hakkında bilgi alacağına dikkati çeken Bartık, eylül ayında iş adamlarını Irak'a götürerek, orada önemli işler gerçekleştireceklerini savundu.


Sırada Rusya var


Bartık, yurt dışı irtibat ofisinin Erbil'le sınırlı kalmayacağını, ardından Rusya'ya da ofis açacaklarını söyledi.


Rusya ile görüşme yaptıklarını belirten Bartık, şöyle devam etti:


"Rusya, 200 milyon civarında insanın yaşadığı, yalnızca yeraltı kaynaklarıyla zenginleşen, hiçbir şey üretemeyen ülke. Türkiye, her şey üretiyor ama petrolümüz yok. Bir bağırma mesafesi kadar yakınız. Rusya'da özellikle alt yapıda ciddi ihtiyaç var. Bütün yolların yeniden elden geçmesi gerekiyor. Bunu bizim inşaat firmalarımız yapacak. Orada tüketim fazla, biz üretimde çok hızlıyız."


İran'ın da Türkiye için iyi bir pazar olacağını inandığını ifade eden Bartık, Tahran'a da ofis açmayı planladıklarını kaydetti.


Avrupa'da alt yapının sağlam, rekabetin ise zor olduğunu vurgulayan Bartık, "Bu bölgelerde rekabete alışıp ondan sonra Avrupa'ya açılmak istiyoruz" diye konuştu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 06:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66